تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step هزاران مطلب - فرزندان مسئولینی که دادگاهی شدند

پیرامون موضوعات سیاسی - اجتماعی و ...

فرزندان مسئولینی که دادگاهی شدند

نویسنده :حسین رحمتی
تاریخ:یکشنبه 5 دی 1395-04:37 ب.ظ

در سی و چند سالی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، مواردی اتفاق افتاده که فرزندان مسئولان متعهد و خدمتگزار نظام، مورد اتهام واقع شده‌اند.
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ در سی و چند سالی که از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، مواردی اتفاق افتاده است که فرزندان مسئولان متعهد و خدمتگزار نظام، مورد اتهام واقع شده‌اند. برخورد جدی دستگاه قضایی با اتهامات این افراد نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران در برخورد با فساد همواره قاطع و شفاف بوده است و هرگز اجرای عدالت در نظام جمهوری اسلامی، دستخوش مناسبات فامیلی قرار نگرفته است.

امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در برابر تخلفات و انحرافات خویشاوندان خود قاطع بودند و هیچ‌گاه به دلیل خویشاوندی از خطا و ناصوابی چشم‌پوشی نکردند.


حجت الاسلام سید حمید روحانی در خاطره‌ای از امام (ره) نقل می‌کند که "در سال ۵۹ آقای سید حسین خمینی که نوه امام بود (فرزند آقا مصطفی)  می‌رود در مشهد به نفع بنی صدر سخنرانی می‌کند. مردم به او حمله می‌آورند. می‌خواستند سید حسین خمینی را بزنند و ایشان که مسلح بوده، سلاح کمری داشته، دست به سلاح کمری‌اش می‌برد، بچه‌های کمیته جلوی او را می‌گیرند و از همانجا مسئولین کمیته تماس می‌گیرند با دفتر امام. پیغام به امام داده می‌شود که آقای سید حسین خمینی نوه شما در مشهد از بنی صدر دفاع کرده، مردم به او هجوم آوردند، دست به اسلحه برده، ما چه کار کنیم؟ امام به مرحوم آیت الله اشراقی می‌فرمایند که به مسئولین کمیته مشهد پیغام دهید که سید حسین خمینی تحت الحفظ به تهران اعزام شود و اگر دست به سلاحش برد او را با تیر بزنند."

امام (ره) آنجا که نوه خود را در مقابل نظام اسلامی دیدند، دستور به دستگیری وی دادند و حتی با صراحت فرمودند که  اگر مقاومت کرد، او را با تیر بزنید! این برخورد قاطع امام خمینی(ره) در مقابل معاندان نظام اسلامی، همواره سرمشق مسئولان و مقامات کشور قرار گرفته است، تا جایی که در سال‌های اول انقلاب برخی از بزرگان نظام، خود فرزندان ناخلف خود را به دستگاه قضایی و اجرای عدالت سپردند و همچون آیت الله جنتی از دستگیری فرزندان مخالف و مجرم‌شان، روزه شکر به جا آوردند.

تاریخ انقلاب اسلامی نشان از آن دارد که اجرای عدالت برای همه، همواره آرمان و ارزش راستین نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

در زیر می‌توانید نام برخی از فرزندان مسئولان نظام را که به اتهاماتی مورد پیگرد دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند، ببینید. برخی از این افراد در دستگاه قضایی تبرئه شدند و برخی دیگر مجرم شناخته شدند و در راستای اجرای عدالت مورد مجازات قرار گرفته‌اند.1358 / مجتبی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی/ به جرم ارتباط با مارکسیست‌ها:
مجتبی طالقانی، دو سال پس از آنکه با پدر هیچ تماسی نداشت، در نامه ای مشهور به پدرش آیت الله سید محمود طالقانی دلایل خروجش از دایره اسلام و تغییر در خط فکر سیاسی و مذهبی اش را شرح داد. او در ای نامه با بیان اینکه «مذهب به هیچ وجه و واقعاً به هیچ وجه نمی‌توانست کوچک‌ترین مسأله سیاسی استراتژیک و ایدئولوژیک مرا حل کند» نوشته بود: «من قبلاً فکر می کردم که روشنفکران مبارز می توانند این رژیم را از میان بردارند ، ولی اکنون باور کردم که باید به طبقه کارگر روی آوریم ... برای سازماندهی طبقه کارگر باید اسلام را کنار بگذاریم...» در آن مقطع اعضای کادر رهبری سازمان مجاهدین خلق برای آن که جریان مذهبی و انقلابی را در قبال خود دچار انفعال کنند، متن نامه مجتبی طالقانی خطاب به پدرش را منتشر و القا کردند جاذبه مارکسیسم تا حدی است که فرزند یک روحانی مشهور انقلابی را نیز به خود جلب کرده و این فرزند راه خود را از پدر جدا کرده است. 23 فروردین سال 1358 اما، مجتبی طالقانی به خاطر ارتباطش با مارکسیست دستگیر می شود. 

1358 /رشید حسنی فرزند آیت الله حسنی / به جرم همکاری با گروه‌های ضد انقلاب

در كتاب خاطرات آیت‌الله حسنی كه طی سال‌های اخیر منتشر شده می‌خوانیم: «او (رشید، پسر بزرگ آیت‌الله حسنی) پس از پیروزى انقلاب ناگهان به گروه سیاسى سازمان فدائیان خلق پیوست و از سران آنها شد، به طورى كه مسئولیت شاخه آذربایجان غربى بر عهده او بود... آن وقت نماینده مجلس و در تهران بودم. یك روز رشید به تهران آمده بود. جایش را شناسایى كردیم. در كمیته انقلاب تهران با آیت‌الله مهدوى‌كنى تماس گرفتم و گفتم: یك موردى هست، چند نفر مسلح بفرستد. نگفتم پسرم هست. یكى از محافظان خودم به نام آقاى جلیل حسنى را نیز همراه آنها كردم كه از بچه هاى كمیته ارومیه بود.... گفتم اگر مقاومت یا فرار كند، بزنید، نگذارید فرار كند و اگر هم تسلیم شد، دستگیر كنید و به كمیته تحویل بدهید. آنها رفتند و او را دستگیر كردند.

رشید چند روزى در كمیته تهران بود. بعد براى بازجویى و محاكمه به تبریز انتقال دادند. او چون محل فعالیت‌هایش آذربایجان بود در این شهر محاكمه و به اعدام محكوم شد و بلافاصله حكم اجرا گردید…» هر چند آیت‌الله حسنی، روحانی صریح‌اللهجه از برخی كاستی‌ها در نحوه رسیدگی به پرونده فرزند خود و نیز شتابزدگی در صدور و اجرای حكم اعدام گلایه‌های ظاهراً به حقی ابراز می‌نماید: حقیقت این است كه رشید مستحق اعدام نبود. او جنایتى را مرتكب نشده بود، یا كسى را نكشته بود تنها جرمش این بود كه گرایش شدید كمونیستى داشت و این هرگز منجر به اعدام كسى نمى شود. حداكثر باید به حبس ابد محكوم مى شد. متأسفانه قاضى پرونده همین طور فله اى حكم صادر كرده بود. من آن وقت سرم خیلى شلوغ بود، به مسائل انقلاب در ارومیه و منطقه اشتغال داشتم...... حتى بعد از اعدام جنازه را هم به ما تحویل ندادند. بعد از چند سال، خیلی دلم می‌خواست، پرونده رشید را می‌دیدم و مطالعه می‌كردم، ولی هر چه خواستم در اختیارم نگذاشتند.

اما در خصوص اصل موضوع ضرورت برخورد با انحراف و ضدانقلاب ولو فرزند خود وی كمترین تردیدی از خود نشان نداده و می‌نویسد: وقتى خبر اعدام رشید را شنیدم، چون به وظیفه خود عمل كرده بودم هیچ ناراحت نشدم. من در مورد انقلاب با هیچ شخصى ولو پسرم باشد، شوخى ندارم و با هیچ احدى در این مورد عقد اخوتى هم نبسته‌ام. هنوز هم اگر یكى از فرزندانم بر ضدانقلاب و رهبرى خداى ناكرده فعالیت كند، همان كارى را خواهم كرد كه با رشید كردم.1358 /محمد منتظری فرزند آیت الله منتظری / به جرم همکاری با جنبش‌های رهایی‌بخش جهانی دستگیر و سپس آزاد شد

محمد منتظری، هفتم تیر1360 به هنگام شركت در نشست حزب جمهوری اسلامی در دفتر مركزی حزب در میدان سرچشمه تهران، هدف جیره‌خواران استكبار جهانی و صهیونیسم بین­الملل یعنی گروهك مجاهدین خلق قرار گرفت. به دنبال انفجار سهمگینی كه در تالار سخنرانی حزب رخ داد، به همراه شهید بهشتی، بسیاری دیگر از نمایندگان مجلس، وزیران و مسوولان بلندپایه كشور به شهادت رسیدند1360 /وحید لاهوتی فرزند حجت‌الاسلام حسن لاهوتی اشكوری / به جرم همکاری با منافقین

وحید لاهوتی كه به دلیل وضع سیاسی اجتماعی خانواده خیلی زود پا به میدان مبارزه گذارد، در 18-17 سالگی به قصد خلع سلاح به پاسبانی در شهر قم حمله برد، اما خود به دام افتاد و به سختی شكنجه شد به نحوی كه «احمد احمد» فریادهای او را زیر شكنجه گوشخراش تعبیر كرده است كه چارچوب بدن انسان را به لرزه در می‌آورد.

وحید در زندان جذب مجاهدین خلق شد و پس از پیروزی انقلاب به همراهی و فعالیت در آن پرداخت و رویاروی نظام جمهوری اسلامی ایستاد. وی در آبان 60 دستگیر اما بعد با مأمورین به قرار ساختگی در ساختمان پلاسكو رفت و در آنجا خود را به قصد خودكشی از طبقه سوم به پائین انداخت ولی زنده ماند، بعد او را به بیمارستان بردند، در آنجا خود را از تخت پائین انداخت و مرد.

1360 / پسران آیت الله گیلانی به جرم همکاری با منافقین

روایت برخورد آیت الله محمدی گیلانی با دو فرزند خود نیز از عجایب انقلاب است. آنجا که پای انحراف از مبانی اسلام باشد، فرزند گرفتار تیغ عدالت پدر می شود. آیت الله محمد مجمدی گیلانی که از انقلاب به دستور امام ریاست دادگاههای انقلاب را بر عهده گرفته بود در خرداد سال 1360 فرزندان خود را در جمع تعدادی زیادی از منافقین می یابد که در بلواها و آشوب های آن مقطع دستگیر شده بودند.

آیت الله شخصا محاکمه فرزندان را انجام می دهند. محمدرضا سرشار،پژوهشگر و نویسنده، در سایت شخصی خود درباره ایت الله گیلانی می نویسد:« چنین مشهور بود که دو تن از پسرانش را به سبب فعالیتهای ضد انقلابی ،شخصا به اعدام محکوم کرد.و هنگامی که استنکاف ماموران تحت امر خود را از اجرای این حکم، لابد از نظر خودشان مهیب - دید ، برخاست تا به دست خود این حکم را اجرا کند.و تنها در این هنگام بود که آن ماموران -برای آنکه پسرانی به دست پدر خود اعدام نشوند -به ناچار تن به اجرای این احکام دادند»

1360 / محمدحسین جنتی/ فرزند آیت الله جنتی به جرم همکاری با منافقین

محمد حسین جنتی به سال 1330 در خانواده‌ای روحانی در قم به دنیا آمد، تحصیلات متوسطه را در دبیرستان حكمت گذراند و همزمان وارد فعالیتهای سیاسی شد و پس از دیپلم به دلیل فروش جزوه ملحقات توضیح المسائل حضرت امام در قم دستگیر و به سه ماه حبس محكوم شد ولی شش ماه در زندان به سر برد. طی مدت زندان در جمع اعضای هیأت مؤتلفه حضور داشت و به پای درس و بحث آقای عسگراولادی می‌نشست، پس از آزادی فعالیت‌های خود را از سر گرفت و با عزت شاهی مرتبط شد و به كمك او به توزیع و تكثیر اعلامیه‌ها و جزوات سیاسی در قم می‌پرداخت.

 این جوان قد بلند از سال 52 به دلیل ارتباط با عزت شاهی و عضویت در سازمان مجاهدین خلق تحت تعقیب بود و با استفاده از اسامی مستعار عبداللهی و احمد زمانی در زندگی مخفی به سر می‌برد تا سرانجام بر اثر اعترافات وحید افراخته در 28 مرداد 54 در محل كارش دستگیر و به حبس ابد محكوم شد. وی در طول زندان به دلیل اختلافاتی كه با سازمان مجاهدین داشت حدود 6 ماه در بایكوت به سر برد، سپس به دلیل بروز گرایش‌های ماركسیستی بایكوت شكسته شد، او در آبان 57 از زندان آزاد و به فعالیت در سازمان مجاهدین خلق ادامه داد. حسین جنتی مدتی مسئول دفتر جنبش مجاهدین در اصفهان بود و از طرف سازمان به همراه فردی به نام فضل‌الله تدین نامزد نمایندگی در دوره اول مجلس شد كه رأی نیاورد.

او در سال 59 با یكی از دانشجویان دانشگاه اصفهان و عضو سازمان ازدواج كرد. حسین پس از اعلام جنگ مسلحانه مجاهدین خلق علیه جمهوری اسلامی به حمایت از سازمان مجاهدین خلق برخاست و فعالیت خود را شدت بخشید و به همراه همسرش به زندگی مخفی روی آورد. در پاییز 1360 خانه او به محاصره در آمد، (آقای موسوی تبریزی تاریخ این واقعه را 19 بهمن 60 و هم زمان با كشته شدن موسی خیابانی و اشرف ربیعی دانسته است) پس از درگیری، حسین خود را از پنجره ساختمان به پائین پرت كرد تا فرار كند، اما كشته شد. همسر وی كه برای خرید بیرون رفته بود، هنگام بازگشت به وضعیت محل مشكوك شده و از آنجا می‌گریزد، او بعدها به خارج از كشور رفت و به فعالیت خود ادامه داد و تا رده‌های بالای سازمان پیش رفت و در سال 64 مسئول یكی از نهادهای اجرایی سازمان بود. ثمره ازدواج این دو، فرزندی بود به نام محسن كه پس از كشته شدن حسین به پدر بزرگش سپرده شده و در 17 یا 18 سالگی هنگامی كه به عنوان بسیجی فعال در ستاد امر به معروف و نهی از منكر در حال انجام وظیفه بود، در اثر سانحه تصادف به دیار باقی شتافت.
1360 /فرزندان آیت الله گل‌زاده غفوری به جرم همکاری با گروه‌های ضد انقلاب


1360/ فرزند آیت الله مشکینی/ همکاری با گروه‌های ضد انقلاب1388 /حسن یونسی فرزند علی یونسی/ وزیر اطلاعات خاتمی وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88

حسن یونسی، فرزند علی یونسی وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی و معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام . او که طی چند سال گذشته چندین بار با حضور در دادگاه انقلاب تهران، برای دفاع از برخی زندانیان سیاسی اعلام آمادگی کرده بود، روز اول اسفند ماه سال 89 بازداشت شد و دو ماه را تحت بازجویی گذراند و در نهایت در چهارم خرداد ماه، با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.

1388 /علیرضا بهشتی / فرزند آیت الله بهشتی به جرم وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88


سردبیر روزنامه کلمه سبز / بازداشت: 23 خرداد 88 و آزادی 9 ماه بعد (بار اول) / 10 اسفند 89 دومین بازداشت و محکوم به 5 سال زندان شد.
1389 /حسن لاهوتی / فرزند فائزه هاشمی رفسنجانی به جرم ارتکاب برخی جرائم امنیتی در فرودگاه امام خمینی (ره)

لاهوتی به موجب دستور قضایی و به اتهام ارتكاب برخی جرائم امنیتی در فرودگاه امام خمینی (ره) دستگیر شده بود كه پس از انجام پاره‌ای تحقیقات توسط بازپرس، ابراز ندامت و پشیمانی از اقدامات ارتكابی و با پذیرش تودیع وثیقه 73 میلیون تومانی به دستور بازپرس و تأیید دادستان تهران از زندان آزاد شد!1389 /مهدی خزعلی فرزند آیت الله خزعلی به جرم تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و همچنین تشویش اذهان عمومی

مهدی خزعلی فرزند آیت الله خزعلی روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه ۸۹ هنگامی که قصد خروج از کشور را داشت، بازداشت شد. جرم مهدی خزعلی تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و همچنین تشویش اذهان عمومی بوده است که بر اساس آن دستگیر شد.1390 /محمدطاهر(شجاع الدین) حائری شیرازی / فرزند آیت الله حائری شیرازی /به جرم اتهامات اقتصادی  که دادگاه محمدطاهر حائری شیرازی را تبرئه کرد.

محمدطاهر(شجاع الدین) حائری شیرازی فرزند حضرت آیت الله حائری شیرازی که در دادگاه بدوی به جرم زمین خواری به شش سال حبس و برگرداندن اموال مردم محکوم شده بود، در حکم شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس از تمام اتهامات تبرئه شد.


1391 / حسن معادیخواه فرزند حجت الاسلام عبدالمجید معادیخواه/ وزیر ارشاد دولت شهید رجای متهم به شرکت در وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88مهدی هاشمی

یکی از اخباری که این روزها در صدر خبرهای رسانه‌ها قرار گرفت، اعلام حکم «مهدی هاشمی» مبنی بر 10 سال حبس برای اتهاماتی چون اختلاس، ارتشاء و مسائل امنیتی بود که در همین شرایط هم خبر بازداشت «حمید بقایی» رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهور دولت دهم نیز روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت.

خبر بازداشت بقایی بدون اعلام جزئیات مطرح شد چنانکه سخنگوی دستگاه قضا نیز سه شنبه گذشته در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران، ضمن اعلام این خبر از بیان جزئیات بیشتر پرونده وی خودداری کرد.

اما اعلام حکم نهایی پرونده مهدی هاشمی، ماجرای بازداشت حمیدبقایی و محاکمه علنی و غیر علنی برخی سیاسیون؛ گزارش متفاوتی است که در دورهمی‌های دادگاهی باشگاه خبرنگاران می‌خوانید.

مهدی هاشمی از محاکمه تا اعلام حکم نهایی

پرونده مهدی هاشمی رفسنجانی، در نیمه سال 91 در حالی به جریان پیگیری قضایی افتاد که وی پس از جریانات سال 1388 از کشور خارج و راهی انگلستان شده بود.

                                                                                                       
به ادعای بسیاری، محاکمه وی می‌توانست رمزگشای بسیاری از حوادث پس از انتخابات سال ٨٨ باشد؛ که در نهایت شامگاه یکشنبه دوم مهرماه ١٣٩١، مهدی هاشمی به ایران بازگشت و صبح آن روز با مراجعه به دادستانی بازداشت و روانه زندان اوین شد. 

وی پس از حدود سه ماه بازداشت در زندان، با ارائه وثیقه 10 میلیاردی آزاد شد تا مراحل بعدی پرونده‌اش طی شود.

اعلام حکم مهدی پس از طی 28 جلسه دادگاه

اردیبهشت ٩٢ اولین جلسه دادگاه آغاز و ٢٠ بهمن ١٣٩٣ آخرین جلسه برگزار شد که در مجموع مهدی هاشمی و وکلایش در 28 جلسه دادگاه حضور یافتند و در نهایت با اعلام حکم 15 سال حبس برای وی، پرونده مختومه اعلام شد که با خواست این متهم پرونده راهی دیوان عالی کشور برای تجدید نظرخواهی شد و در نهایت روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا از تایید حکم 10 سال حبس مهدی هاشمی به اتهام اختلاس و ارتشاء خبرداد.مهدی هاشمی بعد از ظهر روز یکشنبه 18 مرداد 94 راهی زندان اوین شد.فاطمه هاشمی و تبرئه از 6 ماه حبس تعلیقی

«فاطمه هاشمی رفسنجانی» دختر بزرگ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اواخر مرداد ماه سال 1392 به دلیل اظهاراتش در دفاع از مهدی هاشمی و اتفاقات مجلس و اظهارنظرهایش در همین زمینه به شعبه 12 دادسرای فرهگ و رسانه احضار شد.
در همین زمینه کیفرخواستی برای وی صادر و در نهایت رای دادگاه مبنی بر 6 ماه حبس تعلیقی فاطمه هاشمی بود و از آنجایی که وی شاکی خصوصی نداشت و رئیس مجلس هم طی نامه‌ای اعلام کرد از فاطمه هاشمی شکایتی ندارد؛ نهایتا شهریورماه 93 به حکم دادگاه انقلاب تهران فاطمه هاشمی تبرئه شد.فائزه هاشمی و 6 ماه حبس در اوین

«فائزه هاشمی رفسنجانی» دومین دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام متهم به نقش آفرینی در فتنه88  و فعالیت علیه نظام شده بود که پرونده فائزه در دادگاه با اعلام جرم دادستانی تهران به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" تشکیل شد و مورد بررسی قرار گرفت.

 البته دختر کوچک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از این نیز در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۲ در جریان توقیف روزنامه زن به دادگاه احضار شده بود و نخستین جلسه‌ رسیدگی به اتهامات فائزه هاشمی که قرار بود صبح روز یکشنبه 23 مرداد 90 در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، اما به دلیل درخواست استمهال وکیل پرونده و برای تدارکات دفاع و موافقت دادگاه با این درخواست، جلسه‌ دادگاه به روز ۲۱ شهریور موکول شد.

براساس این گزارش؛ موعد دادگاه مذکور نیز پس از درخواست مجدد وکیل فائزه برای تدارک دفاع و موافقت دادگاه با این درخواست، تا سوم دی ماه ۹۰ به تاخیر افتاد تا این که سرانجام جلسه رسیدگی به اتهامات فائزه هاشمی سوم دی 1390 به صورت غیر علنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی و حضور وكیل مدافع و شخص فائزه هاشمی برگزار شد.

سرانجام حکم دادگاه بدوی فائزه هاشمی رفسنجانی روز 13 دی ماه 1390 از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به غلامعلی ریاحی، وکیل وی ابلاغ شد و بر اساس این حکم فائزه هاشمی رفسنجانی،  برابر حکم دادگاه به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.
فائزه در نهایت پس از طی مراحل قانونی دوم مهرماه 1391 برای گذران دوران 6 ماه حبس خود راهی زندان اوین شد و دوران حبس مقرر شده برای وی همزمان با انتهای همان سال به پایان رسید.

سعید مرتضوی و جریان بازداشتگاه کهریزک

اولین ورود دستگاه قضا به پرونده «سعید مرتضوی» دادستان سابق تهران و همین طور رئیس سابق تامین اجتماعی به سال 92 برمی‌گردد که در آن سال پرونده اتهامات وی در جریان بازداشتگاه کهریزک مطرح شد.

پس از بررسی‌های این پرونده دادگاه هایی هم طی همان سال تا سال 93 برگزار شد که همزمان پرونده دیگری هم برای تخلفات وی در دوران تصدی ریاست تامین اجتماعی مطرح شد.


سعید مرتضوی در پرونده کهریزک علاوه بر اتهام «مشارکت در بازداشت غیرقانونی»، اتهام دیگری مبنی بر «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» داشت که شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران در همین رابطه وی را به پرداخت 200 هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد.

شعبه 38 دیوان عالی کشور به این قسمت از پرونده ایراد گرفت و به همین دلیل پرونده را برای رسیدگی ماهوی در شعبه هم‌عرض، به دادگاه کیفری استان تهران ارسال کرد.

بخش دیگری که در این شعبه مورد رسیدگی قرار گرفت، در ارتباط با شکایت اولیای‌دم مرحوم روح الامینی(از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک) به اتهام معاونت در قتل است که با وجود اعلام حکم هنوز هم پرونده مفتوح است.

تخلفات رئیس سابق تامین اجتماعی 

بخش دیگری از پرونده مرتضوی به تخلفات وی در دوران تصدی ریاست سازمان تامین اجتماعی اختصاص دارد که ادامه دادگاه‌های وی در این زمینه از ابتدای سال جاری دنبال شده است.

تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی در رابطه با مسائل درمانی، هولدینگ‌ها، پرداخت‌ها، سیستم‌های اقتصادی تامین اجتماعی همچون شستا به صورت مفصل صورت گرفته و موارد دارای تخلف جمع آوری شده و در اختیار مراجع قضایی قرار دارد و در این زمینه هم هنوز پرونده رئیس سابق تامین اجتماعی مفتوح است.

همچنین برخی از کارگران نیز شکات یکی از پرونده‌های مرتبط با تامین اجتماعی هستند و فعلا هیچ رای یا حکم خاصی در این زمینه برای مرتضوی صادر نشده است.

رحیمی از محاکمه تا حبس

«محمدرضا رحیمی» اما یکی دیگر از چهره‌های سیاسی دولت دهم بود که بر اساس اتهامات مالی در پرونده‌های ارز و اختلاس بزرگ بیمه ایران در راس رسیدگی‌های قضایی قرار گرفت.

اگرچه پرونده وی در همان دوران معاون اولی به اطلاع رئیس جمهور وقت رسید اما وی کابینه خود را از هر خطایی مبرا معرفی کرد.در نهایت این که سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ۱۲ اسفند ۹۲ در پاسخ به سوالی درباره صدور قرار مجرمیت محمدرضا رحیمی معاون رئیس جمهور دولت دهم در پرونده‌های بیمه و ارز و وجود ۲۵ یا ۲۹ عنوان اتهامی برای وی گفت: اصل موضوع صحیح و قرار مجرمیت برای این فرد صادر شده است.

پرونده وی پیرامون تخلفات در شرکت بیمه ایران، بدواً در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد که هیات قضایی این شعبه او را به ۱۵ سال حبس، پرداخت دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم کرده بودند.

رحیمی اما به رای صادره معترض شد و پرونده به دیوان عالی کشور رفت که در نهایت مجازات حبس وی به 5سال و 91 روز کاهش و رد مال از سوی معاون اول دولت دهم تایید شد.

بازداشت رحیمی و اعزام به زندان

سرانجام با توجه به قطعیت حکم محکومیت محمدرضا رحیمی دایر بر تحمل ۵ سال حبس، سرپرست اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت ابتدا وی را جهت اجرای حکم احضار کرد و روز بعد با استنکاف نامبرده از معرفی خود وی دستور اجرای حکم حبس را از طریق نیروی انتظامی صادر کرد و رحیمی در نهایت 26 اسفند سال 93 به زندان اوین منتقل شده تا دوران حبس خود را طی کند.

 محکومیت جوانفکر به یک سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت سیاسی

«علی‌اکبر جوانفکر» 29 آبان ماه سال 1390 به دلیل چاپ مطالب خلاف موازین اسلامی در مجله خاتون، انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی در مجموع به یک سال زندان و همچنین سه سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم شد.از دیگر دلایل محکومیت جوانفکر مصاحبه وی با روزنامه اعتماد درباره عملکرد قوه قضائیه و سخنان دادستان کل کشور و توهین به حجاب اسلامی در ویژه نامه خاتون اعلام شد. 

در نهایت پس از برگزاری چند دادگاه حکم یک سال حبس و پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.

بازداشت جوانفکر

پس از محکومیت جوانفکر به یک سال زندان، وی با برگزاری یک نشست مطبوعاتی در موسسه مطبوعاتی ایران اظهارات خود در گفتگو با روزنامه اعتماد را تکرار و به حکم صادر شده اعتراض کرد که منجر به بازداشت وی طی همان روز شد که با اعنراض رئیس جمهور وقت، مدیر عامل سابق ایرنا از زندان آزاد شد.

بازداشت ملک زاده رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی

اوایل تیرماه سال 1390 محمد شریف ملک زاده رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و یکی دیگر از چهره‌های سیاسی کشور بازداشت و پس از گذشت 60 روز در زندان انفرادی آزاد شد.                                                                                                       سیاسیونی که پای میز محاکمه نشستند/ چه کسانی به اوین رفته‌اند؟

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین در مورد آزادی محمدشریف ملک زاده  گفت: ملک زاده با قرار وثیقه آزاد شده است اما رسیدگی به پرونده وی همچنان ادامه دارد.

حجت‌الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در همان زمان با اعلام خبر عفو شریف زاده تصریح کرد: پرونده وی در حال رسیدگی بود که با ارسال گزارش و نامه‌هایی مقام رهبری با «عفو تعقیب» این پرونده موافقت کردند و مختومه شد.

دادگاه محاکمه متهمان پرونده کودتای مخملی  و فتنه 88

در جریان درگیری‌ها و اغتشاشات کشور در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و اوایل تابستان سال 88  برخی از متهمان فتنه که اتفاقا از چهره‌های شاخص سیاسی در کشور بودند دستگیر و به صورت علنی محاکمه شدند.
در میان این افراد چهره‌هایی همچون «محمدعلی ابطحی» رئیس دفتر رئیس جمهور دولت اصلاحات، «بهزاد نبوی» تئوریسین اصلاح طلبان، «مصطفی تاج زاده» عضو شورای مرکزی مشارکت، «محمد عطریانفر» عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی، «سعید حجاریان»  تئوریسین اصلاح‌طلبان، «محسن صفایی فراهانی»  رئیس هیات اجرایی جبهه مشارکت و ... دیده می‌شدند.


در جریان محاکمه؛ این متهمان به صورت کامل به اتهامات خود اعتراف و احکامی هم از سوی دادگاه برای صادر شد که روانه زندان شدند.

محاکمه جنجالی کرباسچی شهردار سابق تهران

«غلامحسین کرباسچی» شهردار وقت تهران در سال ۱۳۷۶ با اتهامات مالی روبرو و در سال ۱۳۷۷ بازداشت شد که دادگاهی به ریاست حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، برای وی تشکیل و جلسات رسیدگی به پرونده‌اش به صورت علنی برگزار شد.مهمترین تخلفات کرباسچی مشارکت در اختلاس به مبلغ یک میلیارد و چهارصد و پنجاه و سه میلیون تومان، نودهزار دلار آمریکا، ۶۶۰ سکه بهار آزادی و ۸۰ سکه نیم بهار آزادی، مشارکت در ارتشاء، تصرف و تضییع اموال عمومی و تبانی در معاملات دولتی بود.

به تهران زدند گردن شهرداری!

کرباسچی در جلسات دفاع از خود با وجود اتهاماتش، آنها را به دیگران نسبت می‌داد و جالب این که یکی از دیالوگ‌های مشهور وی در این دادگاه‌ها دو بیت شعر با این مضمون بود: گنه کرد در بلخ آهنگری ...به تهران زدند گردن شهرداری!

اما نکته جالب در دادگاه کرباسچی این بود که تمامی جلسات دادگاه وی هر شب از تلویزیون ایران پخش می‌شد و در نهایت شهردار تهران به اتهام برداشت ۲۶۰ میلیون تومان جهت ستاد کارگزاران، ۲۵ میلیون تومان به تاجران و تقوامنش نامزدهای انتخابات مجلس، ۶۰ میلیون تومان به بهزادیان، ۸۷ میلیون تومان برای خود، خرید ۹۰ هزار دلار از حساب مدیران شهرداری و پرداخت به نماینده جمهوری اسلامی در نیویورک، پرداخت ۵۰ میلیون تومان به تعدادی از مدیران شهرداری به ۳ سال زندان و ۱۰ سال انفصال از خدمات دولتی و بازگرداندن اموال محکوم شد.

کرباسچی سرانجام پس از طی نزدیک دو سال حبس، مورد عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد.

هیچ متخلفی از تیررس قانون مصون نیست

مروری بر دادگا‌ه‌های گذشته حکایت از این دارد که هیچ تخلفی از دید قانون مخفی نمی‌ماند، سیاسیون هم از هر طیف سیاسی در صورت تخلف پای میز محاکمه می‌روند و دیر یا زود همه باید در برابر تخلفات و اتهامات خود پاسخگو باشند؛ موضوعی که البته گاهی تصویر یک دورهمی سیاسی نه در یک مهمانی یا جلسه، بلکه در دادگاه یا زندان به خود می‌گیرد.

نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی در مبارزه با هر گونه فساد جدیت لازم را به خرج داده و در این مسیر حتی در برخورد با فرزندان مسئولین و مقامات نیز با قاطعیت رفتار کرده و  قانون را زیر پا نگذاشته و نشان داده که در راه احقاق حق با هیچ کسی تعارف ندارد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://backteeti.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 09:28 ق.ظ

Effectively expressed certainly. .
40 mg cialis what if i take enter site natural cialis we choice cialis pfizer india cialis 5 mg cialis 200 dollar savings card does cialis cause gout cialis y deporte cialis per paypa cialis great britain cialis without a doctor's prescription
Buy generic cialis
شنبه 1 تیر 1398 06:46 ب.ظ

Information well considered!!
pastillas cialis y alcoho cialis vs viagra tesco price cialis purchase once a day cialis cialis 20 mg cost cialis rezeptfrei cialis e hiv effetti del cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis generico
http://fastcomti.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 01:48 ق.ظ

Kudos, Great information.
cialis generico postepay cialis purchasing cialis side effects calis cialis prices trusted tabled cialis softabs cialis para que sirve cialis baratos compran uk order cialis from india wow cialis 20
cialis dangers
جمعه 31 خرداد 1398 09:34 ق.ظ

Kudos! I appreciate it.
cialis rezeptfrei sterreich cialis cipla best buy cialis from canada cialis manufacturer coupon generic cialis pro cialis generico lilly cialis per paypa cialis generico online wow cialis 20 generic cialis review uk
http://tiodiamar.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:59 ب.ظ

Thanks, Numerous advice.

tadalafil 5mg comprar cialis 10 espa241a cialis billig miglior cialis generico tadalafil tablets look here cialis order on line compare prices cialis uk cialis online nederland cialis side effects generic cialis 20mg uk
http://liaderptran.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:33 ب.ظ

Perfectly expressed really. .
cialis daily cialis diario compra buying brand cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis generico in farmacia generic cialis tadalafil cialis side effects dangers ou trouver cialis sur le net generico cialis mexico order a sample of cialis
http://neutanbclar.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:33 ق.ظ

You actually explained that adequately.
cialis canada on line cialis efficacit we choice cialis pfizer india cialis for sale in europa buy cheap cialis in uk cialis pills boards acheter cialis meilleur pri we use it cialis online store generic cialis tadalafil cialis sans ordonnance
http://prectuispic.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:40 ب.ظ

Regards, Ample stuff!

tadalafilo cialis savings card cialis super acti cialis lowest price cialis lilly tadalafi cialis dosage cialis patent expiration cialis generico in farmacia cialis prezzo di mercato viagra or cialis
Cialis prices
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:01 ب.ظ

Awesome stuff. Kudos!
generic cialis at the pharmacy cialis 10mg prix pharmaci cialis 5 effetti collaterali cialis lilly tadalafi we recommend cheapest cialis chinese cialis 50 mg cialis online cialis prezzo in linea basso cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg funziona
http://ginkticne.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 10:12 ب.ظ

You mentioned that really well!
how do cialis pills work overnight cialis tadalafil when can i take another cialis cilas interactions for cialis cialis name brand cheap where do you buy cialis cialis for sale south africa we choice cialis pfizer india cialis farmacias guadalajara
http://viofunddor.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 08:12 ق.ظ

Many thanks. I like this.
cialis 5 effetti collaterali cialis e hiv how to buy cialis online usa cialis 30 day sample cialis side effects dangers buy cheap cialis in uk cialis tadalafil online opinioni cialis generico cialis 5mg billiger cialis patent expiration
http://erazboc.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 06:08 ب.ظ

Tips effectively applied!!
buying cialis on internet cialis dosage cialis per paypa cialis 5 mg schweiz enter site very cheap cialis discount cialis cialis prices precios cialis peru click here to buy cialis generic cialis 20mg uk
cialis 20mg coupons
جمعه 24 خرداد 1398 03:27 ق.ظ

You made your stand very well!.
can i take cialis and ecstasy order cialis from india when will generic cialis be available generic cialis 20mg uk cialis rckenschmerzen cialis en 24 hora the best site cialis tablets cialis australia org generic low dose cialis precios de cialis generico
http://marapsroo.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:34 ب.ظ

Good material, Thank you!
where do you buy cialis generic cialis in vietnam usa cialis online cialis generico generic cialis levitra we use it cialis online store cialis mit grapefruitsaft cialis manufacturer coupon wow cialis 20 cialis from canada
http://tiotanla.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:46 ب.ظ

Really a lot of wonderful facts.
cialis for sale south africa buy cialis uk no prescription precios de cialis generico usa cialis online cialis cipla best buy ou acheter du cialis pas cher look here cialis order on line look here cialis order on line cialis generic cialis dose 30mg
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:18 ق.ظ

Thank you. A lot of write ups!

tarif cialis france american pharmacy cialis cialis daily reviews price cialis per pill cialis for sale in europa what is cialis cialis tadalafil online venta cialis en espaa purchasing cialis on the internet acquistare cialis internet
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:45 ب.ظ

Thanks! Quite a lot of facts.

cialis per paypa viagra vs cialis vs levitra cialis 5mg cialis generico postepay cialis diario compra buying cialis on internet cialis reviews cialis 5 mg scheda tecnica achat cialis en suisse we like it cialis price
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 03:13 ب.ظ

You said it adequately..
200 cialis coupon cialis 5 mg scheda tecnica viagra cialis levitra only best offers 100mg cialis cialis therapie generico cialis mexico price cialis wal mart pharmacy import cialis we recommend cialis best buy viagra vs cialis
http://canadianpharmacyonl.com/
شنبه 24 فروردین 1398 09:55 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
trust pharmacy canadian canadian drug canadian pharmaceuticals companies canadian prescriptions online serc 24 mg north west pharmacies canada best canadian mail order pharmacies canadian pharmacy meds canada online pharmacy canada pharmacies account canada medication prices
Buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:27 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis kaufen bankberweisung click here to buy cialis cialis 200 dollar savings card cialis para que sirve when can i take another cialis cialis preise schweiz comprar cialis navarr cialis para que sirve cialis 10mg prix pharmaci cialis australian price
buy cialis delhi
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:16 ب.ظ

Seriously a good deal of useful knowledge.
40 mg cialis what if i take walgreens price for cialis viagra or cialis ou acheter du cialis pas cher 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 10mg prix pharmaci cialis 10 doctissimo cialis baratos compran uk cialis for sale we recommend cialis info
buy cialis germany
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:37 ب.ظ

Good write ups. Cheers.
cialis online napol cialis 5mg rezeptfrei cialis apotheke cialis tablets cialis et insomni acquisto online cialis cialis side effects dangers click here to buy cialis cialis 5mg billiger cialis farmacias guadalajara
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:29 ق.ظ

Regards! I enjoy this!
cialis 5mg prix cialis mit grapefruitsaft click now cialis from canada generic cialis cialis online holland generic cialis 20mg uk cialis 5 mg schweiz cialis uk next day miglior cialis generico we use it 50 mg cialis dose
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:59 ب.ظ

You reported this terrifically!
tadalafil 20 mg cialis tablets for sale cialis flussig cialis daily dose generic cialis patent expiration cialis online napol cialis generico milano order cialis from india cialis prices in england low cost cialis 20mg
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 09:02 ق.ظ

You actually explained this perfectly!
generic cialis in vietnam tadalafil 20 mg online prescriptions cialis acheter cialis meilleur pri cialis 20 mg cut in half we use it 50 mg cialis dose we use it cialis online store low dose cialis blood pressure cialis generic tadalafil buy cialis daily dose generic
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 09:10 ب.ظ

You actually stated that adequately.
cialis tadalafil online cialis patentablauf in deutschland cialis para que sirve cialis alternative cialis preise schweiz buy cialis online cheapest recommended site cialis kanada buying cialis on internet can i take cialis and ecstasy online cialis
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 08:37 ق.ظ

Thanks, A good amount of material.

cialis tablets acheter du cialis a geneve canadian cialis cialis 30 day sample cialis patent expiration cialis patentablauf in deutschland generic cialis 20mg tablets cialis for sale in europa viagra cialis levitra low cost cialis 20mg
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 08:40 ب.ظ

Regards! Great stuff.
cialis kaufen bankberweisung ou trouver cialis sur le net rx cialis para comprar cialis mit grapefruitsaft online prescriptions cialis cialis 20 mg cialis patent expiration cialis farmacias guadalajara purchase once a day cialis cialis alternative
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:01 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis 100mg suppliers canada discount drugs cialis side effects of cialis low cost cialis 20mg cialis flussig sublingual cialis online cialis professional yohimbe click here take cialis order cialis from india cialis 5 mg para diabeticos
buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:52 ب.ظ

Awesome data. With thanks.
cialis en mexico precio cialis generico milano tarif cialis france buy cialis online cheapest cialis canadian drugs where cheapest cialis ou acheter du cialis pas cher click here take cialis cialis sans ordonnance cialis side effects dangers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30