تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step هزاران مطلب - حال و هوای مجلس در ماجرای عدم کفایت سیاسی بنی صدر

پیرامون موضوعات سیاسی - اجتماعی و ...

حال و هوای مجلس در ماجرای عدم کفایت سیاسی بنی صدر

نویسنده :حسین رحمتی
تاریخ:سه شنبه 30 خرداد 1396-02:49 ب.ظ

روایت رهامی از حال‌وهوای مجلس اول در زمان عزل بنی‌صدر،مشابهت‌ بین احمدی‌نژاد و بنی‌صدر و ...
 نماینده مردم در دوره اول مجلس شورای اسلامی می گوید: خیانت بنی صدر را به آن صورت احراز نکردیم. یعنی این طور نبود که آقای بنی‌صدر عمدا در جبهه ها تعلل می‌کرد تا کشور دست عراق بیفتد.

به گزارش نامه نیوز، روزهای آخر خرداد سال شصت اتفاقات مهمی در عرصه سیاسی کشور رخ داد. ۲۶ خرداد ۱۳۶۰، دو فوریت طرح برای ارزیابی کفایت سیاسی ابوالحسن بنی‌صدر در مجلس رأی آورد و پس از پنج روز با رای اکثریت نمایندگان عدم کفایت رئیس جمهور وقت تصویب شد.

حال و هوای آن روزها و چگونگی رسیدن مجلس به چنین تصمیمی تاکنون موضوع گفتگوها و تهیه گزارش‌های کثیری بوده است. هرچند بنی صدر همان 31 خرداد سال 60 از عرصه سیاسی کشور محو شد اما برخی تحلیلگران و سیاسیون یاد او را در مشابهت سازی های روز کشور زنده نگه داشتند مثال روشن آن دورانی بود که احمدی نژاد به تقابل با مجلس پرداخت و آنقدر قدرت رئیس جمهور را موسع می‌دانست که حاضر به اجرای قوانین مصوب قوه مقننه نبود.

محسن رهامی اما نگاهی دیگر دارد او این مشابهت‌سازی ها را رد می کند و می گوید: کلاس بنی صدر به لحاظ سیاسی بالاتر از احمدی نژاد است. نخبگان و دانشگاهیان مخاطبان بنی صدر بودند اما احمدی نژاد لحن و ادبیاتی پوپولیستی داشته و دارد.

او برایمان از دلیل عدم رای نهضت آزای ها به طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر هم روایت کرد، از مشی بازرگان و سحابی و اینکه حتی پشت سر نیروهای انقلابی نماز هم می خواندند.

 مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

***

فرایند عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا و بحث عدم کفایت سیاسی او چگونه اتفاق افتاد؟
در واقع برداشتن تنفیذ امام به روزهای آخر برمی‌گردد. یعنی این شکاف بین مجلس و بنی صدر روزبه روز بیشتر شد. آقای بنی صدر چند نفر را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کرد اما مجلس حاضر به رای دادن نشد و نهایتا کار به آقای رجایی رسید که آن زمان نماینده مردم تهران در مجلس بودند. بعد که بنی صدر با معرفی آقای رجایی به مجلس موافقت کردند و آقای رجایی از مجلس رای گرفت، در چینش کابینه اختلاف بین او و آقای  رجایی در معرفی وزرای اقتصاد و خارجه حل نشد و آقای رجایی، سرپرست گذاشت که خودش آن وزارتخانه ها را اداره کند اما آقای بنی صدر مدعی بود او باید سرپرست بگذارد. این اختلافات در بین طیف اکثریت و اقلیت مجلس هم بود. نیروهای اقلیت مجلس، نیروهای روشنفکر مجلس و وابسته به نهضت آزادی مثل مرحوم مهندس بازرگان و مرحوم مهندس سحابی و دیگران بودند. آن زمان چپ و راست به معنای امروز نبود.

خیانت آقای بنی صدر را که به آن صورت احراز نکردیم. من از جانب خودم می‌گویم، یعنی این طور نبود که آقای بنی صدر عمدا در جبهه ها تعلل می‌کرد تا کشور دست عراق بیفتد. به کار بردن این کلمات در حال و هوای سیاسی خیلی راحت است ولی به هر حال ما اگر خیانت را به این معنی تفسیر کنیم که آقای بنی صدر عمدا به ارتش دستور عقب نشینی داده است تا عراق، ایران را ساقط کند، به چنین چیزی نرسیدیم.

در واقع طیف اکثریت نیروهای انقلابی و خط امام بودند و به بقیه روشنفکر، لیبرال یا نهضت آزادی می‌گفتند. در جلسات حزب جمهوری جمع بندی این شد که برای اداره کشور و حل نهایی معضلات جنگ به سمت عزل رئیس جمهور برویم. وقتی این طرح ارائه شد، ‌سازمان مجاهدین خلق طی اطلاعیه ای اعلام کرد «چنانچه طرح در مجلس رای بیاورد و تصویب شود، ما به دفاع از رئیس جمهوری قانونی و در واقع به مقابله با این جریان و هر کسی که به طرح عدم کفایت رای بدهد، می پردازیم»

در واقع نمایندگان به ترور تهدید شدند. به عبارت دیگر بعد از طرح مسئله عدم کفایت در مجلس، سازمان مجاهدین موضع خیلی جدی در حمایت از آقای بنی صدر گرفت و نمایندگان مجلس را تهدید کرد. همانطور که می‌دانید اعضای سازمان مجاهدین اصلا به قانون اساسی رای ندادند، حرف مجلس هم این بود که وقتی قانون اساسی را قبول ندارید، پس چطور از رئیس جمهور برآمده از قانون اساسی که به نظر شما قابلیت اجرا ندارد، حمایت می‌کنید؟ وقتی می‌توانید از ارکان قانون اساسی دفاع کنید که از خود قانون اساسی دفاع کنید. اینها بحثهای نظری بود که بین مجلس و سازمان مجاهدین خلق پیش آمد.

عدم کفایت سیاسی بنی صدر به دنبال بحثهایی مطرح شد که او را به خیانت در جنگ متهم می کردند؟

خیانت آقای بنی صدر را که به آن صورت احراز نکردیم. من از جانب خودم می‌گویم، یعنی این طور نبود که آقای بنی صدر عمدا در جبهه ها تعلل می‌کرد تا کشور دست عراق بیفتد. به کار بردن این کلمات در حال و هوای سیاسی خیلی راحت است ولی به هر حال ما اگر خیانت را به این معنی تفسیر کنیم که بنی صدر عمدا به ارتش دستور عقب نشینی داده است تا عراق، ایران را ساقط کند، به چنین چیزی نرسیدیم. ما در مجلس طرح عدم کفایت را داشتیم، یعنی این رئیس جمهور با این شرایط، یکدستی لازم با نظام را ندارد و خصوصا سخنرانی هایی که او می‌کرد مثل 14 اسفند درواقع نوعی دوگانگی و شکاف در اداره مدیریت نظام ایجاد شده بود. تمام تشکیلات چه در ارتش و چه در سایر جاها، به دو دسته طرفداران و مخالفین آقای بنی صدر تقسیم شده بودند. به طوری که در ارتش فرماندهانی که به شکلی خودشان را منتسب به او می‌دانستند، با بقیه ارکان نظام و خصوصا در حوزه های جنگ هماهنگی نمی‌کردند. بخشی از این شکستها و عقب نشینی ها ناشی از عدم هماهنگی و عدم تمرکز مدیریت بود. اما اینکه واقعا فرماندهانی گزارش قطعی بدهند که بنی صدر گفته ارتش از خرمشهر یا سوسنگرد عقب نشینی کند تا ما تحویل عراق بدهیم و انقلاب اسلامی بشکند و بعد خودش سر کار بیاید و مردم برعلیه امام تظاهرات کنند تا او رهبر و رئیس جمهور آینده مملکت شود، این طور نبوده است. به هر حال تا امروز هم از آن قضایا 36 سال گذشته، به چنین اطلاعات دقیقی نرسیده ایم.

خود بنی صدر هم بارها گفته «از من توقع داشتند من مثل یک مرید عمل کنم درحالیکه زبان مرید و مرادی را نمی‌فهمم. من رئیس جمهور بودم و به اختیارات ریاست جمهوری ام هم تکیه می‌کردم». فضای ایران یک فضای ریاست جمهوری مثل فرانسه که دارای اختیارات قانونی تام و تمام است، نیست. بالاخره قانون اساسی ما رئیس جمهور را دیده اما برای سایر ارکان نیز اختیاراتی در نظر گرفته است. 70درصد اختیارات کلیدی اداره کشور دست رئیس جمهور نیست. اگر کسی قانون اساسی را قبول ندارد اصلا نباید وارد انتخابات ریاست جمهوری ‌شود ولی اگر شد، به هر حال پذیرفته که 70 درصد اختیارات کلیدی اداره کشور در جای دیگری غیر از ریاست جمهوری تصمیم گیری می شود.

علت طرح شعار «درود بر سه یاور خمینی؛ هاشمی،‌ دو سید حسینی» چه بود؟

اعضای منافقین علیه مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، مرحوم آیت الله بهشتی و آیت الله خامنه ای شعار می‌دادند، این شعار در مقابل آن شعارها بود، در واقع این شعار را حزب اللهی‌ها را درست کردند که شعار آنها را خنثی کنند. به عبارت دیگر این شکاف نه فقط در سطح نمایندگان مجلس یا در سطح فرماندهان ارتش بلکه به بدنه جامعه هم کشیده شده بود. در واقع به نظر من در تشدید این فضا و این شکاف سازمان مجاهدین خلق بیشترین نقش را داشت. حمایت آقای بنی صدر و همراهی اش با سازمان مجاهدین خلق موجب این مسئله شد. امام اخطارهایی داد تا آقای بنی صدر از این گروهک فاصله بگیرد یعنی امام تا روز ‌آخر هم سعی کرد از آقای بنی صدر حمایت کند و تعبیرش این بود که آقای بنی صدر یک روحانی زاده است و پدرش آیت الله همدانی بوده و با این تعاریف سعی می کرد به شکلی اختلافات او و مجلس مدیریت و اداره شود. به نظرم اگر بنی صدر از منافقین فاصله می گرفت و بیشتر به نظام نزدیک می شد و مسئولین هم تحمل بیشتری در آن شرایط جنگی به خرج می‌دادند، کار به آنجا نمی‌رسید. البته من وقتی به مجلس اول رفتم و این قضایا پیش آمد، 27 ساله و در قضایای رای گیری طرح عدم کفایت رئیس جمهور 28 ساله بودم.

خیلی از دوستان هم همسن و سال من بودند. افراد 27 تا 30 ساله در مجلس اول زیاد داشتیم. درست است نمایندگان مجلس اول به لحاظ سابقه انقلابی نیروهای کارکشته انقلابی در امر مبارزه با شاه بودند اما مجلس اول به لحاظ تجربه کار سیاسی و تجربه مدیریت و حل معضلات و قدرت لابی گری و چانه زنی بسیار ضعیف بود. شاید اگر هم مجلس و هم کل نظام قدرت چانه زنی زیادی در اول انقلاب داشت، قضایایی مثل تصرف لانه جاسوسی پیش نمی‌آمد. خیلی از مسائل را می‌توانستیم با چانه زنی و راه های قانونی حل کنیم.

ما الان که به پشت سر نگاه می‌کنیم، شاید به جای کشاندن مسائل به طرح عدم کفایت رئیس جمهور و درگیری های به این شکل، در چارچوب های دیگری که در همه دنیا مرسوم است مثل هیات های حل اختلاف تشکیل و چانه زنی می‌شد، شاید کار به آنجا نمی‌رسید. اما به هر حال آن روزها هم ما خیلی جوان و کم تجربه بودیم و هم فضای کشور خیلی ملتهب بود و سقوط شهرها یکی پس از دیگری و تهدید صدام که گفته بود تا یک هفته به تهران می‌رسد، فقدان آمادگی لازم در ارتش و توانمندی در سپاه دست به دست هم داد تا آن اتفاق رقم بخورد. علت آماده نبودن ارتش هم این بود که تعدادی از فرماندهان پس از سقوط شاه و وقوع انقلاب اعدام یا زندان شدند، تعدادی هم فرار کردند و تعدادی هم تبعید شده بودند،‌ در واقع ارتش مدیریت سازمانی لازم را نداشت و چه بسا اگر یک مدیریت وسازماندهی جدی داشت،‌ ارتش ایران یکی از قوی ترین ارتش های منطقه بود و در گذشته هم نشان داده بود که در مقابل ارتش عراق، قوی تر است.

اگر خود ارتش مدیریت بهتری داشت چه بسا هیچکدام از شهرهای ما سقوط نمی‌کرد. حرف این بود که در آن فضای التهابی چرا ارتشی که توانایی اش علی القاعده قوی تر از ارتش عراق است، به راحتی عقب نشینی و منجر به سقوط شهرها شده است؟ یعنی همه قضایا به راس این قضیه و خود آقای بنی صدر برمی‌گشت درحالی که آن بدنه، اطاعت و همراهی لازم را از او نداشت و مقاومت در مقابل دشمن چنددسته شده بود. تشکیلات جنگ های چریکی برای خودشان و بسیجی ها هم برای خودشان کار می‌کردند. بسیج آن روزها زیر نظر سپاه نبود و بعدا مجلس یک مصوبه گذراند که بسیج زیر نظر سپاه عمل کند. بسیج آن زمان، بسیج ملی و حجت الاسلام مجد از طرف شورای عالی دفاع فرمانده اش بود. تعدادی از نیروها هم در قالب جنگهای چریکی جدا کار می‌کردند. در واقع تشتت فرماندهی و نبودن فرماندهی متمرکز و عدم اطاعت این نیروها از یک فرمانده واحد مایه های سقوط شهرها را فراهم می‌کرد.

در این فضای التهابی حوصله اینکه چانه بزنند و مسائل را در قالب چانه زنی حل کنند، ‌کمتر بود. گرچه هیات های حل اختلاف هم درست شد که چندان موفقیتی به دست نیاوردند و هیچ کار خاصی را نتوانستند انجام دهند.

چرا نهضت آزادی سمت حمایت از ‌آقای بنی صدر رفت؟ تحلیلشان چه بود؟

نهضت‌آزادی و تعدادی از دوستان ما در مجلس رای به نفع بنی صدر ندادند بلکه به عدم کفایتش رای ندادند. مرحوم بازگان و مرحوم سحابی و تعداد دیگری از دوستان روحانی ما مثل آقای حجتی کرمانی، مرحوم ابوترابی فرد (پدر آقای ابوترابی فرد)، معتقد بودند که راه حل این بحران،‌ کنار گذاشتن بنی صدر نیست. بنی صدر به هر حال به عنوان اولین رئیس جمهور مملکت رای آورده و عدم کفایت سیاسی در شرایط جنگ، کشور را دچار تشتت دیگری می‌کند و ممکن است اختلافات را به جنگ داخلی بکشاند. صحبت های آنها این بود که از طریق چانه زنی مسائل را حل و فصل کنیم اما این نوع حرف‌ها در‌آن فضا، مال آدمهای لیبرال بود و هرکسی حرف از سازش و مدارا می‌زد و اینکه با چانه زنی مسائل را حل کنیم به عنوان آدم غیرانقلابی مطرح می شد.

احمدی نژاد بیشتر توده مردم و شعارهای عوامگرایانه و روشهای توده پسند داشت و دارد. شما به لباس پوشیدن احمدی نژاد نگاه کنید و همینطور به لباس پوشیدن آقای بنی‌صدر. آقای بنی‌صدر لباس فرانسوی می پوشید و در واقع مثل یک رئیس جمهور مدرن لباس برتن می‌کرد. این را با کیفیت لباس و رفتار و برخوردش نشان می‌داد ولی آقای احمدی‌نژاد لباس نامناسب می‌پوشید و حرفهایی می‌زد که حرفها در حد فرماندار و استاندار هم نبود

همین الان هم فضا اینطوری است. کشور ما به گونه ای شده که گویی چانه زدن، مصالحه و مذاکره روشهای غیرانقلابی است. الان هم وقتی دولت می‌خواهد با برخی کشورها مذاکره کند متهم به غیرانقلابی بودن می شود حال آنکه می توان بسیاری از مشکلات منطقه را با مذاکره حل کرد مثل اینکه رئیس جمهور ایران با پادشاه عربستان چانه زنی کنند. الان هر کسی قصد مذاکره و صحبت دارد به او غیر انقلابی می گویند. حالا شما این فضا را به 36 سال پیش ببرید، من الان 64 سال سن دارم و آن زمان 28 ساله بودم، تصورمان این بود که این روشها غیرانقلابی و غیر خط امامی است و چون حضرت امام هم در صحبتهایشان علیه امریکا تند صحبت می‌کردند، هر کسی دم از سازش با آمریکا می‌زد به عنوان سازشکار و لیبرال مطرح می شد. درنتیجه وقتی مرحوم بازرگان مطرح می کرد «رهبر ما آقای مصدق بود و ما راه ایشان را می‌رویم تا به روشهای مقاومت منفی و چانه زنی مسائل را حل کنیم»، به این مسئله دامن زده شد. در واقع مرحوم بازرگان می گفت ما به روشهای مصدقی باید پیش رویم و از طریق دادگاه لاهه چانه زنی کنیم و هیات حسن نیت بفرستیم. بر اثر این صحبت ها امام رحمه الله علیه علیه آقای مصدق خیلی تند موضع گرفتند و فرمودند «نگذارید بگویم آن شخصی که از او طرفداری می‌کنید، مُسلم هم نبوده است» یعنی حتی تا ارتداد مرحوم مصدق جلو رفتند. بعد تعدادی از آقایان خدمت ایشان رفتند و توضیح دادند که مرحوم مصدق، مسلمان بوده و نماز می‌خوانده و اهل حساب و کتاب بوده و خمس و زکات می‌داده است. بیمارستان نجمیه بخشی از وصیت نامه های مادر مرحوم مصدق بود که او به دقت آن وصیت را اجرا کرد. بیمارستان شهید مصطفی خمینی هم ازجمله بناهایی است که متعلق به مصدق بود. بعد که این مسائل را برای امام مطرح کردند،‌ دیگر امام راجع به مرحوم مصدق صحبت نکرد. یعنی آن زمان صحبت از چانه زدن و روش مصدقی که در دادگاه لاهه از منافع ایران دفاع شود، روشهای مرسوم در دنیا و اعزام هیات حسن نیت را نمی‌پسندیدند.

در قضایای کردستان هم که مرحوم آیت الله طالقانی و تعداد دیگری از نیروهای نهضت آزادی دنبال می‌کردند هیات حسن نیت فرستادند تا با دموکراتها در سنندج چانه بزنند اما این هیات موفق نشد و در واقع جواب نگرفت. بنابراین به نظرشان هیات حسن نیت و مذاکره به معنی از دست دادن زمان و از بین رفتن منافع ملی بود. این فضا باعث می شد که نیروهایی مثل آقای بازرگان که کارکشته تر از ما بودند و بیشتر از سن ما سابقه کار سیاسی داشتند اصلا فضا برای شنیدن حرف شان فراهم نشود. آنها وقتی صحبت می کردند در مجلس شعار مرگ بر سازشکار و لیبرال سر داده می‌شد.

می‌گویند افرادی مثل آقای سلامتیان و آقای غضنفرپور در این حاد شدن اختلافات بین بدنه خط امامی های مجلس با آقای بنی صدر نقش داشتند یعنی به جای اینکه آن بدنه و شکاف را پر کنند، بیشتر باعث فاصله گرفتن این دو از همدیگر شدند.

نمی‌توان تقصیر آن قضایا را به گردن کسانی بیندازیم که الان در جلسه ما حاضر نیستند و نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند. علی القاعده باید میزگردی باشد و کسانی که نظر دیگری غیر از نظر ما داشتند،‌ بتوانند طرح دیدگاه کنند. ما عادت داریم وقتی از قضایا می‌گذرد، تقصیر را گردن کسانی که در جمع نیستند و غایبند، می اندازیم. این روش درستی نیست چراکه بنی صدر در ایران نیست که از خودش دفاع کند. آقای غضنفرپور و سلامتیان هم نیستند، آقای سحابی پدر و پسر هم در قید حیات نیستند، من آنها را آدمهای مسلمانی می‌دانستم و گاهی دقت می‌کردم وقتی که مرحوم بازرگان و دیگران نماز می‌خواندند، از ما که روحانی بودیم، بیشتر دقت می‌کردند. یعنی با اینکه ما جزو نیروهای انقلابی مطرح بودیم اما با آنها هم رفیق بودیم و چه بسا می‌شد که من خودم گوشه ای از مجلس موکت انداخته بودم و نماز می‌خواندم، برمی‌گشتم و می‌دیدم که مرحوم سحابی و مرحوم بازرگان، پشت سر من ایستادند و نماز می‌خوانند ولی ما کمتر حاضر می‌شدیم که پشت سر‌ آقای سحابی و بازرگان نماز بخوانیم.

درواقع آنها ما را به لحاظ متدین بودن قبول داشتند. فضای انقلاب را الان که ارزیابی می‌کنم، همین حال حاضر هم انقلابی بودن به معنای بالا رفتن از دیوار سفارت است یعنی هنوز ما این حالت افراطی گری انقلاب را زمین نگذاشته ایم. حالا فضای تند انقلابی در 36 سال پیش شدت بیشتری داشت و به بسیاری از منافع ملی آسیب زد.

برخی آقای احمدی نژاد را با آقای بنی صدر شبیه می‌دانند. آیا چنین شباهتی را قبول دارید؟

خیر، البته روش شان فرق می‌کرد. آقای بنی صدر تحصیلکرده بود، حرفهایی برای گفتن داشت و در فضای فرانسه تربیت و بزرگ شده بود. به دانشگاه بزرگی رفته بود ولی آقای احمدی نژاد اصلا در این حوزه ها، کار نکرده است. آقای احمدی‌نژاد بیشتر یک تیپ تندرو و عوامگراست تا یک آدمی که حرفهای علمی بزند.

اگر آقای روحانی رای نمی‌آورد و کنار رفته بود اصلا مطرح نبود. بلافاصله بعد از کسب آرای بالا، کسانی که نمی توانند تسلیم ‌آرای مردم شوند، تلاش می‌کنند چهره‌اش را تخریب کنند، بر همین اساس رای پاک و ناپاک مطرح شد تا بگویند رای ما،‌ رای پاک و رای دیگران ناپاک بوده و این بدترین حرکتی است که کشور را دچار شکاف و دودستگی می‌کند.

این حرف یعنی کلاس آقای بنی صدر از احمدی نژاد بالاتر است.

بله به لحاظ سیاسی. آقای بنی‌صدر حرفهایی را می زد که این حرفها به شکلی انتقاد از روحانیت و نظام ولایت فقیه بود که الان هم به آنها دامن می‌زند. این حرفها به لحاظ پوپولیستی بالاخره در میان توده مردم و نسلهای جوان و تحصیلکرده خواهان داشت. ولی چون بخش عمده ای از زندگی اش در خارج از ایران بود، به نظر می‌رسد فضایی که در ایران حاکم شده بود و یک روحانی به عنوان مرجع تقلید البته نه از باب رای گیری رسمی که از باب حمایت عمومی مردم، به میدان آمده بود، نمی‌توانست رابطه خودش را به لحاظ آن تربیت فرهنگی که در فرانسه و پاریس داشت، با یک مرجع تقلید و روحانی تنظیم کند. اگر او می‌توانست به امام نزدیک شود و رابطه خودش را با رهبری تنظیم کند، وضعیت طور دیگری می شد چون زبان روحانیت، زبان دیگری است. خود بنی صدر هم بارها گفته  «از من توقع داشتند من مثل یک مرید عمل کنم درحالیکه زبان مرید و مرادی را نمی‌فهمم. من رئیس جمهور بودم و به اختیارات ریاست جمهوری ام هم تکیه می‌کردم». فضای ایران یک فضای ریاست جمهوری مثل فرانسه که دارای اختیارات قانونی تام و تمام است، نیست. بالاخره قانون اساسی ما رئیس جمهور را دیده اما برای سایر ارکان نیز اختیاراتی در نظر گرفته است. 70درصد اختیارات کلیدی اداره کشور دست رئیس جمهور نیست. اگر کسی قانون اساسی را قبول ندارد اصلا نباید وارد انتخابات ریاست جمهوری ‌شود ولی اگر شد، به هر حال پذیرفته که 70 درصد اختیارات کلیدی اداره کشور در جای دیگری غیر از ریاست جمهوری تصمیم گیری می شود.

بنی صدر با همین قانون اساسی از مردم رای گرفته بود ولی خودش در صحبتهایش می‌گفت که من رئیس جمهور مملکت هستم یعنی خودش را با رئیس جمهور خیلی از کشورها مقایسه می‌کرد و می‌گفت که این اختیارات رئیس‌جمهور است و اجرای قانون اساسی از اختیارات رئیس جمهور است. در حالیکه رئیس جمهور در کوچکترین مسائل انتظامی، نظامی و مسائل کلیدی کشور مثل جنگ و صلح و سیاستهای کلان کشور طبق قانون اساسی هیچ اختیاری ندارد. قانون اساسی ما یک تلفیقی از نظام ولایت و مرجعیت حوزه با نظام جمهوری است که برای ریاست جمهوری در مجموع قوای مملکت، جایی دیده شده است. نهادهای خارج از نهاد ریاست جمهوری آنقدر بزرگ و پرقدرت هستند که اگر رئیس جمهوری خودش را با رئیس جمهور فرانسه یا آمریکا مقایسه کند، کشور را نمی‌تواند اداره کند.

*در واقع از نظر شما نخبگان مخاطبان آقای بنی‌صدر بودند ولی آقای احمدی‌نژاد عوام را خطاب قرار می دهد.

بله،‌ آقای احمدی نژاد بیشتر توده مردم و شعارهای عوامگرایانه و روشهای توده پسند داشت و دارد. شما به لباس پوشیدن احمدی نژاد نگاه کنید و همینطور به لباس پوشیدن آقای بنی‌صدر. آقای بنی‌صدر لباس فرانسوی می پوشید و در واقع مثل یک رئیس جمهور مدرن لباس برتن می‌کرد. ولی آقای احمدی‌نژاد، لباس نامناسب و ساده می‌پوشید و حرفهایی می‌زد که حرفها در حد فرماندار و استاندار هم نبود بلکه در حد یک آدمی که می‌خواست در جمعی صحبت کند. او همین مدلی در سازمان ملل صحبت می‌کرد! اما آقای بنی‌صدر اصلا از این روشها نداشت و یک آدم تحصیلکرده و مدرنی بود. الان کلاسهایی که در فرانسه دارد، دانشگاهیان را جمع می‌کند. یعنی حرفهایی که راجع به دنیای مدرن می‌زند، نشان می‌دهد که با دنیای مدرن و زبان توسعه آشنایی دارد.

کسانی که در دانشگاه بزرگ دنیا مثل پاریس و لندن یا در نیویورک تحصیل کرند، حرفهای درست و حسابی برای گفتن به طرفداران شان دارند. حرفهای پوپولیستی مال کسانی است که به روشهایی می‌خواهند شعارهایی دهند که مبنای علمی هم ندارد. من نمی‌خواهم بگویم همه حرفهای آقای بنی‌صدر مبنای علمی داشت ولی به لحاظ دنیای مدرن در حدود اختیارات رئیس‌جمهور حرفهای درستی می‌زد البته رئیس‌جمهوری که مثل رئیس‌جمهور فرانسه اختیار داشته باشد. یعنی اگر به هر دلیلی به عنوان فرمانده نظامی گذاشته می‌شود،‌ باید کلیه نهادها و ارگان‌های نظامی و انتظامی از او به طور مستقیم دستور بگیرند، درحالیکه واقعا اینطور نبود. بنی صدر از این حیث درست می‌گفت که «کلی نهاد موازی درست شده که آنها از من حرف‌شنوی ندارند. همه اختیارات را به من بدهید تا من جنگ را اداره کنم». در مقابل هم پاسخ می‌شنید «بر فرض که همه اختیارات را داشته باشی، از کجا معلوم که اجازه ندهی تا اهواز را هم تصرف کنند؟».

طیف منتقدان تندروی آقای روحانی هم ایشان را به نحوی با آقای بنی‌صدر مشابهت‌سازی می‌کنند. این را چطور تحلیل می‌کنید؟

خیر، آقای روحانی اصلا فرق می ‌کند. او شخصیتی است که کاملا در فضای فرهنگی حوزه بزرگ شده است. ایشان کسی است که نسبت به امام بیشترین موضع‌گیری مثبت و حمایت را داشته است. کسی که اولین بار در مراسم چلهم حاج آقا مصطفی پسر ارشد امام، تعبیر امام را برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به کار برد. عضو روحانیت مبارز تهران بود و تربیت کاملا ایرانی و مذهبی دارد. در واقع مخالفان آقای روحانی با این مشابه‌سازی می‌خواهند برای تخریب او بهانه به دست بیاورند. آقای روحانی فرد مورد اعتماد نظام است و سالیان سال با‌ رهبر معظم انقلاب در شورای عالی دفاع و در حوزه تحقیقات استراتژیک کار کرده. سالهای زیادی نماینده مجلس بود و در حال حاضر مواضعی که می‌گیرد کاملا در اسلوب و چارچوب مرجعیت و روحانیت است؛ منتها در کشور هر کسی که حمایت عمومی شود، بعضی از مجموعه های تند هستند که برای تخریب آرای مردم به سمت مشابه سازی می روند. آقای روحانی اگر در انتخابات این 24 میلیون رای را نمی‌آورد و به جای او کسی دیگر رای می‌آورد، مسئله تمام می‌شد. اما حالا می خواهند به هر طریقی او را تخریب کنند. مثلا می گویند ایشان مذاکره کرده و ما انقلابی هستیم و نباید مذاکره کنیم! یعنی حتی کارهایی که در چارچوب قانون با اطلاع تمام ارکان نظام انجام شد و یک معضل بزرگی را از کشور حل کرد، برای اینکه پایگاه رأیش را خراب کنند، چنین تعابیری را به کار می برند.

اگر همین مسائلی را که او با اروپا و آمریکا توانست در قضیه برجام حل کند، آنها حل می‌کردند نشانه توانایی شان بود ولی حالا که آقای روحانی حل کرده، مخالفینشان سعی می‌کنند که یک موفقیت به این بزرگی را از بین ببرند.

تعدادی از دوستان ما در مجلس رای به نفع بنی صدر ندادند بلکه به عدم کفایتش رای ندادند. مرحوم بازگان و مرحوم سحابی و تعداد دیگری از دوستان روحانی ما مثل آقای حجتی کرمانی، مرحوم ابوترابی فرد (پدر آقای ابوترابی فرد)، معتقد بودند که راه حل این بحران،‌ کنار گذاشتن بنی صدر نیست. بنی صدر به هر حال به عنوان اولین رئیس جمهور مملکت رای آورده و عدم کفایت سیاسی در شرایط جنگ، کشور را دچار تشتت دیگری می‌کند و ممکن است اختلافات را به جنگ داخلی بکشاند.

نکته دیگر آنکه آقای روحانی مثل آقای بنی‌صدر در دانشگاه اروپا تحصیل کرده و مدرک گرفته و این خوب است و عیب نیست. تحصیلکرده بودن و آشنایی به زبان دنیای مدرن،‌عیب محسوب نمی شود. آقای روحانی به زبان دنیای مدرن آشناست و به جای بد و بیراهه گفتن وزیر خارجه ای انتخاب کرد که توانست معضلی را حل کند، منتها متاسفانه در همه دنیا و خود آمریکا ‌روسای جمهور سابق، به عنوان پرزیدنت همیشه مورد حمایت هستند و در تمام مجالس از این افراد استفاده می‌شود. در فرانسه، روسای جمهور سابق عضو دادگاه عالی قانون اساسی هستند و آنجا حضور دارند. از تجربه و سوابقشان استفاده می‌شود و تخریب نمی‌شوند اما در کشور ما بنایی گذاشته شده که کلیه مسئولان سابق به نحوی تحت سوال قرار می‌گیرند و گویی باید از صحنه سیاسی خارج شوند. حالا آقای بنی‌صدر خارج شد. آقای رجایی هم ترور شد که چه بسا اگر نمی‌شد برای او هم تدارکی دیده می‌شد. در مورد آقای خاتمی همین موضوع را داریم که سعی در تخریب چهره‌شان دارند. آقای هاشمی هم تا زنده بود مورد هجمه قرار داشت. به هرحال هر کسی در این مملکت رئیس‌جمهور بود، نخست وزیر بود و مناصب سطح بالایی داشت از گردونه خارج شد. الان همانها که آقای احمدی نژاد را حمایت می‌کردند او را با عنوان جریان انحرافی تخریب می‌کنند. در مجموع تخریب کنندگان برای به کارگیری این روش هیچ مرزی را نمی‌شناسند. هرکسی که افتخار مملکت بود و مدتی مملکت را اداره کرد، تخریب نکنیم. حتی در مورد آقای بنی‌صدر هم نظرم این است که به هر حال به لحاظ سیاسی مجلس به یک کار قانونی رسید ولی حرمت رئیس جمهور سابق را نگه داریم.

به نظرم این افراد باید در جاهایی مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام یا دادگاه عالی قانون اساسی قرار گیرند و مشاورین عالی رهبری و اتاق فکر کشور باشند اما روش حاضر از عیوب جامعه سیاسی ماست والا این نوع مقایسه ها اگر آقای روحانی رای نمی‌آورد و کنار رفته بود اصلا مطرح نبود. بلافاصله بعد از کسب آرای بالا، کسانی که نمی توانند تسلیم ‌آرای مردم شوند، تلاش می‌کنند چهره‌اش را تخریب کنند، بر همین اساس رای پاک و ناپاک مطرح شد تا بگویند رای ما،‌ رای پاک و رای دیگران ناپاک بوده و این بدترین حرکتی است که کشور را دچار شکاف و دودستگی می‌کند.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
tadalafil online without a prescription
دوشنبه 3 تیر 1398 01:10 ق.ظ

Thanks. Numerous tips!

tadalafil 20 mg tadalafilo best generic drugs cialis buying cialis overnight prezzo di cialis in bulgaria cialis rezeptfrei sterreich 200 cialis coupon 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis bula order a sample of cialis
Cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 09:30 ق.ظ

Very good data. Appreciate it.
cilas cialis sicuro in linea prescription doctor cialis india cialis 100mg cost dose size of cialis achat cialis en itali safe site to buy cialis online usa cialis online bulk cialis buy cialis online nz
cialis pill picture
شنبه 1 تیر 1398 06:49 ب.ظ

You explained this superbly.
buying cialis overnight click here take cialis we choice free trial of cialis cialis authentique suisse cialis coupon precios cialis peru order a sample of cialis cialis 20 mg cut in half cialis taglich cialis sicuro in linea
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 01:50 ق.ظ

Incredible loads of great knowledge.
estudios de cialis genricos when can i take another cialis no prescription cialis cheap cialis sale online acquistare cialis internet cialis 20 mg best price cialis mit grapefruitsaft venta de cialis canada precios cialis peru 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://worlhardne.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 09:37 ق.ظ

Cheers, I like it.
prezzo cialis a buon mercato discount cialis we use it cialis online store we choice free trial of cialis prezzo di cialis in bulgaria venta de cialis canada order generic cialis online cialis sale online cialis pills in singapore bulk cialis
http://snehanblac.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:02 ب.ظ

Truly a lot of wonderful knowledge.
chinese cialis 50 mg how to purchase cialis on line achat cialis en europe cialis generic tadalafil buy cialis super kamagra buy name brand cialis on line cialis for daily use precios cialis peru where to buy cialis in ontario cialis sicuro in linea
how to split cialis pills
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:38 ب.ظ

Thank you! Wonderful stuff!
no prescription cialis cheap il cialis quanto costa canadian cialis cialis coupons we recommend cheapest cialis what is cialis generic cialis at the pharmacy prix de cialis click now buy cialis brand canada discount drugs cialis
http://vecardsuc.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:11 ق.ظ

You reported it very well.
walgreens price for cialis cialis generic availability cialis canada click now cialis from canada american pharmacy cialis buy cialis online legal wow cialis 20 online prescriptions cialis deutschland cialis online fast cialis online
http://lipipna.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:36 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis preise schweiz calis cialis billig cialis generico in farmacia 40 mg cialis what if i take generic cialis buy name brand cialis on line cialis 5 mg para diabeticos cialis 5mg prix warnings for cialis
Cialis canada
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:43 ب.ظ

Beneficial information. Many thanks.
cialis arginine interactio brand cialis generic cialis professional from usa buy cialis uk no prescription generic low dose cialis cialis dosage recommendations cialis en mexico precio achat cialis en suisse buy cialis online nz only best offers cialis use
can you buy cialis online no prescription
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:54 ق.ظ

Position certainly applied!!
rx cialis para comprar buy cialis online legal il cialis quanto costa cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis online cheapest cialis venta a domicilio cialis prezzo di mercato buy brand cialis cheap cialis daily reviews cialis per paypa
http://tunsworkper.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:04 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis prezzo al pubblico precios cialis peru cialis price in bangalore cialis canada where do you buy cialis generic cialis pro weblink price cialis cialis purchasing prices for cialis 50mg cialis wir preise
http://checkcorsi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 10:15 ب.ظ

With thanks! I enjoy this.
cilas canadian drugs generic cialis venta cialis en espaa prescription doctor cialis generic cialis soft gels cialis generico en mexico cialis pas cher paris preis cialis 20mg schweiz buy cialis online legal cialis generic tadalafil buy
Buy cialis
شنبه 25 خرداد 1398 08:15 ق.ظ

Whoa all kinds of good data.
cialis savings card cialis with 2 days delivery side effects for cialis cialis generic tadalafil buy 5 mg cialis coupon printable cialis online nederland we recommend cialis info cialis lilly tadalafi cialis with 2 days delivery venta de cialis canada
medication without a doctors prescription
جمعه 24 خرداد 1398 06:10 ب.ظ

You have made your position extremely well!!
cialis taglich we like it cialis soft gel where to buy cialis in ontario cialis generic availability get cheap cialis look here cialis cheap canada cialis daily new zealand fast cialis online generic cialis 20mg uk cialis 5mg billiger
effetti del cialis
جمعه 24 خرداد 1398 03:29 ق.ظ

Reliable tips. Many thanks.
how much does a cialis cost trusted tabled cialis softabs fast cialis online cialis flussig achat cialis en suisse cialis generico buy cialis online cheapest acheter cialis kamagra cialis kaufen does cialis cause gout
http://constesmi.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:48 ب.ظ

Thanks, An abundance of advice!

cialis baratos compran uk cialis et insomni buy name brand cialis on line cialis 5 mg para diabeticos cialis professional from usa cialis generico online cialis kamagra levitra buy cialis online cheapest generic cialis in vietnam online prescriptions cialis
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:22 ق.ظ

Thanks a lot. A lot of content!

buy original cialis cialis australia org cialis daily dose generic calis pastillas cialis y alcoho canadian drugs generic cialis cialis 5 mg schweiz ou trouver cialis sur le net cialis italia gratis cialis soft tabs for sale
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:50 ب.ظ

Kudos. Very good information!
cheap cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis per paypa free generic cialis buy cialis uk no prescription enter site natural cialis callus cialis price in bangalore try it no rx cialis cialis prezzo al pubblico
want to buy viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:06 ب.ظ

I'm very happy to find this web site. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to see new information on your blog.
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 03:18 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis reviews cialis generique 5 mg cialis arginine interactio legalidad de comprar cialis cialis venta a domicilio cialis authentique suisse when can i take another cialis cialis uk callus cialis ahumada
http://canadianpharmacyonl.com/
شنبه 24 فروردین 1398 10:01 ق.ظ

Amazing info. Thanks!
northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals for usa sales online pharmacies india drugs for sale canadian pharcharmy online24 best canadian mail order pharmacies canada medication canadian rx world pharmacy top rated canadian pharmacies online online drug store
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:30 ب.ظ

You definitely made the point.
purchase once a day cialis online cialis cialis for sale south africa cialis pas cher paris deutschland cialis online chinese cialis 50 mg cialis daily cialis 5mg prix cialis for sale south africa how does cialis work
پاسخ حسین رحمتی : Hello, Mr. Honorable, please remove the comments that are unrelated to my blog, which is considered to be an advertisement and promote your drug, from below my posts. Happy editor of blogs of thousands of treasures and thousands of articles. Hossein Rahmati
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:20 ب.ظ

Thank you. Quite a lot of data.

viagra cialis levitra cialis australian price cialis dosage 5 mg cialis coupon printable rezeptfrei cialis apotheke cialis for sale walgreens price for cialis canadian discount cialis buy original cialis cipla cialis online
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:41 ب.ظ

Thanks, Numerous information!

cialis online napol buy cialis sample pack cialis tablets for sale canadian cialis i recommend cialis generico cialis free trial cost of cialis cvs cialis generico lilly comprar cialis 10 espa241a cialis price thailand
buy cialis germany
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:31 ق.ظ

Regards, A lot of knowledge.

preis cialis 20mg schweiz cialis 20mg prix en pharmacie cialis tablets tadalafil 5mg cialis kamagra levitra purchase once a day cialis cialis pills price each cialis preise schweiz cialis canadian drugs cialis 5 mg buy
cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:01 ب.ظ

Thank you! I value this!
cialis 30 day trial coupon only best offers 100mg cialis buy brand cialis cheap il cialis quanto costa cialis manufacturer coupon cialis dosage recommendations enter site very cheap cialis venta cialis en espaa interactions for cialis cialis online holland
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 09:04 ق.ظ

This is nicely said! !
how to purchase cialis on line cialis lowest price cialis super acti price cialis per pill generic cialis at the pharmacy cialis patentablauf in deutschland cialis 50 mg soft tab buy brand cialis cheap cialis usa cost cialis pills boards
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Beneficial advice. Appreciate it!
canadian cialis cialis for daily use callus cialis patentablauf in deutschland cialis 20 mg cut in half we like it cialis price where do you buy cialis generic cialis 20mg tablets venta de cialis canada buy cialis uk no prescription
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 08:39 ق.ظ

Fantastic stuff. Thank you!
cialis tadalafil tesco price cialis prix cialis once a da buy generic cialis cialis canadian drugs low dose cialis blood pressure cialis vs viagra cialis reviews ou trouver cialis sur le net cialis 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30