تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step هزاران مطلب - مصاحبه با آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم

پیرامون موضوعات سیاسی - اجتماعی و ...

مصاحبه با آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم

نویسنده :حسین رحمتی
تاریخ:دوشنبه 6 شهریور 1396-02:08 ب.ظ

مصاحبه با آیت الله منتظری - قم

آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم از سالهای همراهی با امام راحل و دوران مبارزه می‌گوید.

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- عباس کلاهدوز و محمدعلی سافلی: نامش در میان همه اسناد ساواک که مربوط به مبارزان پیش از انقلابِ حوزه علمیه است دیده می‌شود. در یکی از این اسناد آمده است "وی از طرفداران و از اطرافیان نزدیک امام می‌باشد که مرتباً به منزل {امام} خمینی تردد دارد." یکی دیگر از همین اسناد او را "طرفدار سرسخت خمینی" می‌نامد اما تاکنون کمتر حاضر به صحبت کردن درباره خود شده است.

آیت‌الله شیخ احمد منتظری موحد(قمی) متولد 1316 است. دروس مقدماتی را در مدرسه رضویه نزد آقا ملاهاشم و آشیخ غلامحسین دارابی شیرازی فراگرفت و و دروس سطح را نزد شیخ مصطفی اعتمادی تلمذ کرد. به گفته خودش "درس خارج ما از اول در کلاس آقای گلپایگانی رفتیم و بعد هم کم کم در محضر امام بودیم". 

بعد از تبعید امام خمینی به عراق، وی نیز به نجف رفت و سالها در خدمت امام راحل بود که نکات فراوانی از آن زمان دارد. وی سپس در دفتر امام در قم حضور پیدار کرد. آیت الله منتظری مدت کوتاهی ریاست بنیاد شهید و امامت جمعه قنوات را عهده‌دار شد اما پس از مدتی از مسئولیت کناره‌گیری کرد و به کار تربیت طلاب مشغول شد. او هم اکنون ریاست حوزه علمیه قنوات را برعهده دارد.

مصاحبه خبرنگاران تسنیم نیز در همان حوزه باصفای قنوات در اطراف قم انجام شد. حاج‌ آقا هر روز صبحها ساعاتی به حوزه می‌آید و درس احکام برای طلاب می‌گوید. وی درباره تأسیس حوزه علمیه قنوات می‌گوید "اکنون نزدیک به 30 سال است که این حوزه تاسیس شده و تاکنون نزدیک به 2 هزار طلبه خروجی این مدرسه بوده است. خیلی از آنها اکنون از ائمه جمعه کشور هستند و از قاضی‌ها و اساتید خوب قم هستند خیلی‌ها به درجه اجتهاد رسیدند."


نمایی از حوزه علمیه قنوات که به‌همت آیت‌الله منتظری قمی تأسیس شد

خبرنگاران سیاسی تسنیم در سلسله‌ گفت‌وگوهایی با شاگردان مرحوم بروجردی و امام خمینی(ره) و علمای اعلام کاوشی نو در نهضت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی خواهند داشت و در این بین به بیان ناگفته‌ها و کمترگفته‌شده‌هایی از تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازند. تاکنون 11 بخش از این گفت‌وگوها شامل مصاحبه با آیات سید جواد علم‌الهدی، فیض گیلانی، علوی گرگانی، قافی یزدی، سیدجعفر کریمی، مرحوم صابری همدانی، سیدرضا بنی‌طبا، یوسف طباطبایی‌نژاد،  مبشر کاشانی، واحدی جهرمی و شبیری زنجانی منتشر شده که می‌توانید آرشیو این مصاحبه‌ها را اینجا ببینید.

متن پیش‌رو که حاصل مصاحبه خبرنگاران سیاسی تسنیم با آیت‌الله منتظری قمی است و با همکاری حجت الاسلام محمدعلی منتظری فرزند وی انجام شده، از منظرتان می‌گذرد:

تسنیم: حضرتعالی چه زمانی وارد حوزه علمیه شدید و زمان آشنایی شما با حضرت امام از چه تاریخی بود؟

از زمانی که به درس حضرت امام در مسجد سلماسی قم می‌رفتیم، از همانجا ارادتمان به ایشان قوی‌تر شد و بعد هم کارهایی که داشتند را انجام می‌دادیم مثلا در نجف اشرف آقای شیخ عبدالعلی قرار بود خادم ایشان باشند اما از نظر خانوادگی مسئله‌ای داشت و از حضرت امام اجازه مرخصی گرفت و ما در خدمت حضرت امام بودیم. برای نماز جماعت رفتن و حرم رفتن یا کسانی که می‌خواستند خدمت ایشان مشرف بشوند ما واسطه بودیم.

قبل از هجرت امام از ایران،  یک بار به مکه مشرف شدم و حضرت امام به دیدار ما در منزل پدریم آمدند. یادم هست اهالی تا فهمیدند حضرت امام قصد تشریف فرمایی دارد در و دیوار را چراغانی کردند و خیلی جمعیت زیادی به خانه آمدند و آقا تشریف آوردند و ما خدمت ایشان رسیدیم و مردم خیلی خوشحال شدند.

** حاج آقا مصطفی به امام گفت در عراق آزادیم

تسنیم: امام که به نجف تبعید شدند، شما در نجف ساکن بودید یا بعداً به امام پیوستید؟ وظیفه شما در دفتر امام در نجف چه بود؟

زمان حضور امام، ما در نجف نبودیم. مرحوم حاج آقا مصطفی فرزند امام با ایشان به ترکیه آمدند. وقتی که از ترکیه وارد خاک عراق شدند، حاج آقا مصطفی گفته بودند که ما دیگر تبعیدی نیستیم اگر ما تبعید بودیم مامور داشتیم اما اکنون دیگر ‌آزادیم. با امام به حرم مشرف شدند،‌ آشیخ نصرالله خلخالی(نماینده آیت‌الله بروجردی در عراق) هم خبردار شد و عده‌ای از علما و مدرسین هم دعوت کرد و آمده بودند با امام همراهی کنند. خیلی از فضلا و بزرگان خدمت ایشان رسیدند.

امام فرموده بودند ما اول به سامرا برویم برای اینکه اگر برویم نجف، دیگر سامرا نمی‌توانیم بیاییم. شیخ نصرالله خلخالی به امام گفتند "آقا اینجا سنی‌ها هستند. علما خواستند حرم این دو امام بزرگوار خالی از شیعیان نباشد لذا مدرسه ساختند و بنا دارند طلبه‌ها را دعوت کردند که بیایند. این طلبه‌های پاکستانی و افغانی که وضع مالی‌شان خیلی ضعیف است به اینجا بیایند و شما یک کمکی به آنها کنید" امام از ابتدا بنایش بر این بود که کارهایش روی حساب و کتاب باشد لذا فرموده بودند که ما یک طلبه بیشتر نیستیم و من پولی ندارم بدهم. نمی‌خواستند دشمن‌ها بگویند سفره‌اش را پهن کرده و آمده اینجا بگوید من کسی هستم! خلاصه به نجف اشرف تشریف آوردند مشغول به تدریس طلاب شدند و یک شهریه‌ای هم برای فضلا و معتمدین معین کردند.


زمانی هم که ما خدمت حضرت امام در نجف رسیدیم، ابتدا به ما فرمودند که اینجا هوا گرم است و شما صدمه می‌خورید. پارسال احمد ما اینجا مریض شده است. گفتم آقا من هم اسمم احمد است ولی مریض نمی‌شوم(می‌خندد) اینجا با این چادری که شما زدید ما راحت هستیم. ما مشغول خدمت به امام شدیم و شب‌ها حرم که می‌خواستند بروند یا مدرسه مرحوم بروجردی که برای نماز می‌رفتند در معیت ایشان می‌رفتیم.

یادم هست امام خمینی که درس ولایت‌فقیه را گفتند، طلبه‌ها افسوس می‌خوردند و می‌گفتند ما دیر متوجه این مبحث شدیم.

** امام خمینی و آیت‌الله بروجردی تا آخر عمر با هم متحد بودند

تسنیم: پیش از ورود به نجف، در قم محضر آیت‌الله بروجرودی هم تلمذ کرده بودید؟ رابطه مرحوم امام و آیت‌الله بروجردی به چه شکل بود؟ این را از این بابت می‌پرسیم که برخی معتقدند بعد از مسئله فدائیان اسلام رابطه این دو بزرگوار رو به سردی رفته بود.

بله من محضر آیت‌الله بروجردی هم تلمذ کرده بودم اما نه به صورتی که جزو اصحاب ایشان باشم بلکه صرفاً در درس شرکت می‌کردیم. برخی می‌گویند سر مسئله فدائیان اسلام مرحوم امام یک مقدار با آیت الله بروجردی به اختلاف خوردند و آقای بروجردی حمایتی از فدائیان اسلام نکردند اما این دو نفر تا‌ آخر عمر با هم متحد بودند.

** ماجرای امتحان گرفتن از طلاب توسط امام در زمان آیت‌الله بروجردی

زمان مرحوم بروجردی برنامه امام این بود که تدریس کنند و طلبه‌ها را پرورش بدهند و این کار را هم کردند و می‌گفتند خوب است یک امتحانی برای طلاب بگذاریم و طلبه‌ها را امتحان کنیم. آقای بروجردی هم قبول کرده بود اما بعضی از اصحاب ایشان اعتراض کرده بودند و می‌خواستند آقای بروجردی امتحان نگیرد. آیت‌الله بروجردی مقداری با امام و مرحوم حاج آقا مرتضی حائری در بحث امتحان همراه بودند. آشیخ مرتضی حائری گفته بودند "پدر ما{منظور آشیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم است} این حوزه را تاسیس کرده و ما که پسر او هستیم کاری نمی‌کنیم که به ضرر باشد. ما می‌خواهیم طلبه‌ها فاضل باشند و حوزه قوی‌ بشود."  آخرالامر امتحان به فرموده آیت‌الله بروجردی و معیت امام با آقای حائری برگزار شد.


** علمای نجف همه با امام(ره) همراه بودند

تسنیم: زمانی که حضرت امام در نجف ساکن بودند، بنا بر گفته آیت الله سید جعفر کریمی گویا یکسری طلبه‌ وابسته به ساواک بودند و علیه امام شب‌نامه پخش می‌کردند یا فعالیتهایی علیه نهضت داشتند. رابطه امام با سایر علمای نجف مثل مرحوم آقای خویی و مرحوم آقای حکیم به چه شکل بود و چقدر  این آقایان در بحث نهضت همراهی می‌کردند؟

یادم نمی‌آید طلبه‌‌ها ساواکی بودند. برخی از طلاب از قم رفته بودند آنجا و طلبه‌هایی فاضل در خدمت امام بودند و نزد مراجع دیگر هم تحصیل می‌کردند. اما درباره رابطه علما با مرحوم امام نیز این رابطه، رابطه خیلی خوبی بود. مرحوم آیت الله محمود شاهرودی در مسائلی که پیش می‌آمد می‌فرمودند این مسائلی که سیاسی هست بیشتر آقای خمینی وارد است و به ایشان مراجعه کنید.

مرحوم حکیم و مرحوم آقای خویی و شاهرودی همه با امام همراه بودند و هیچ اختلافی بینشان نبود. خیلی هم خوشحال بودند که امام تدریس می‌کنند و در نجف هستند و می‌گفتند طلبه در نجف با وجود امام قوی‌تر می‌شود.


تصویر منتشرنشده از حضرت امام کنار آیت‌الله منتظری قمی

تسنیم: شما چند وقت در نجف خدمت امام(ره) بودید؟

من بنا بود تا یک ماه الی چهل روز بمانم تا آقای قرهی -که شیخ عبدالعلی نامش بود- از قم برگردد اما برای کسالت خانواد‌ه‌اش در ایران مانده بود لذا ما در خدمت امام ماندیم. وقتی شیخ عبدالعلی برگشت هم حاج آقا مصطفی فرمودند "شما اینجا باش و نمی‌خواهد بروی. شیخ عبدالعلی هست به جای خودش و شما هم به جای خودت" و ما در خدمت امام بودیم.

** امام در نجف نان و ماست می‌خود الا یک بار که ...

تسنیم: با توجه به اینکه شما کمتر تاکنون مصاحبه‌ای داشتید، خاطره ناگفته‌ای از مرحوم امام هست که برای ما نقل کنید.

امام(ره) خیلی احتیاط کار بود. در نجف به دلیل آب و هوای گرم آنجا مریض شده بودند. شیخ نصرالله خلخالی که نماینده آقای بروجردی بود و خیلی ارادت به آقای خمینی داشت، شبانه پسرش را فرستاد دکتری از بغداد برای معالجه آقا آورند. وقتی برای معالجه امام خمینی آمده بود، آفتاب طلوع کرده بود. گفت "سیدنا؛ وقتی آمدی خوب بودی اما الان ضعیف هستی" امام فرمودند که در ترکیه هوایش خوب بود اما اینجا گرم است.

دکتر پرسید سید چه می‌خورد؟ من گفتم ماست و خیار می‌خورند. خیار هم که گیر نمی‌آید و همان ماست خالی را می‌خورند. امام نگاهی به من انداخت که چرا اسرارش را فاش می‌کنم. دکتر گفت"لایجوز؛ لایجوز لابد من التکّه". گفت جایز نیست؛ باید کباب برگ بخورند. آخرالامر امام یک شب این کار را کرد. همه را در خانه خودش دعوت کرده بود. در اندرون که خانواده نشسته بودند و  بیرونی منزل هم ما بودیم و برنج و کباب برگ به همه دادند. همین یک بار بود دیگر هم تکرار نشد.


خاطره دیگر مربوط به احتیاط امام درباره وجوهات هست. مرحوم میرزا هاشم آملی در یکی از اتاق‌ها با امام نشسته بودند و صحبت می‌کردند. من دیدم یک جوانی تقریبا به سن شما آمد و گفت می‌خواهم خدمت آقا برسم. من گفتم انشاءالله فردا صبح تشریف بیاورید. گفت من مسافرم و می‌خواهم بروم. گفتم پس صبر کنید من اجازه بگیرم. آمدم خدمت امام گفتم "آقا یک نفر می‌خواهد خدمت شما برسد و وجوهات دارد". ایشان فرمودند برو حسابهایش را جمع کن و جمع آن را برای من بیاور. آمدیم حساب کردیم دیدیم 3 هزار تومن نقد آورده و 20 تومان هم چک می‌خواهد بدهد و پولها را خدمت امام دادیم. امام فرمودند "بینی و بین‌الله این جوان به راحتی سهم امام را داد اما وقتی من این را می‌گیرم همیشه در این فکرم که آیا درست مصرف می‌شود؟ فردای قیامت می‌توانم جواب بدهم که اینقدر پول گرفتم؟ لذا  از این نظر گرفتن وجوهات برای من سخت است.

** منبرهای انقلابی که مو به تن سیخ می‌کرد

تسنیم: در یکی از اسناد ساواک از شما به عنوان "طرفدار سرسخت خمینی" نام برده شده است که به شاه‌پسند تبعید شدید. بعد از بازگشت به ایران، ادامه مبارزات شما به چه شکل بود و بیشتر با چه کسانی در ارتباط بودید؟ چه مدت در زندان و تبعید به‌سر بردید؟

4 نفر از فضلای قم به خاطر صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که داشتند تبعید شدند. اول شیخ حسینعلی منتظری، دوم آیت‌الله احمد جنتی سوم آیت‌الله مومن و چهارم اینجانب، احمد منتظری. دوران مبارزه سه سال به شاه‌پسند تبعید شدم. کامکار، رئیس ساواک قم من را خواست و گفت "آقای منتظری شما 3 سال تبعید هستید به شهر شاه پسند" من پرسیدم چرا؟ گفت از خودت بپرس چکار می‌کنی؟ تو از خمینی طرفداری می‌کنی. ما این مملکت را حفظ می‌کنیم اما تو یک جور دیگر با مردم حرف می‌زنی! خلاصه از آنجا با ما مخالفت کردند. مرحوم آیت‌الله غیوری می‌گفتند تو روی منبر مطالبی می‌گویی که پایین منبر مو به بدن ما سیخ می‌شود.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی

در شاه‌پسند مهدیه‌ای ساخته بودند و رئیس پاسگاه به مردم گفته بود الان تابستان است و شما دو تا امام جماعت داشتید که رفته‌اند هواخوری! خدا این آقا را برای شما رسانده، با ایشان همراهی کنید. به ما هم گفت نگویید تبعیدی هستید که مردم از شما نترسند. ما در مهدیه مشغول شدیم و قمی‌ها که به زیارت حضرت علی ابن موسی‌الرضا(ع) می‌آمدند می‌گفتند منتظری کجاست؟ به آن مهدیه می‌آمدند و ما هم از آنها قدری کمک برای ساختمان مهدیه می‌گرفتیم. برای اینکه درست ساخته بشود که الحمدالله آنجا موفق شدیم و بعد یک عده‌ای دیدند که ما داریم چهره می‌شویم و کار می‌کنیم این بود که دولتی‌ها گفتند شما برای بندرشاه تبعید شده‌اید نه برای شاه‌پسند و ما را به بندرشاه بردند. آنجا هم که رفتیم به نماز جماعت مشغول شدیم.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی 

در بندرشاه دیدم حرف از مسجد امیرالمومنین می‌زنند. گفتم مسجد امیرالمومنین کجاست؟ یک زمین به ما نشان دادند و گفتند ما قرار شد زمین بگیریم و در اینجا مسجد بسازیم. ما اینجا زمین خریدیم و در و دیواری ندارد و من گفتم لااقل دیوار بکشید. چادری دور زمین کشیدم و گفتم روضه را همین جا بگیرید. به مرور یکی می‌گفت من فرش می‌دهم و یکی می‌گفت من بخاری می‌دهم و یکی هم می‌گفت من پول می‌دهم و خلاصه بانی پیدا شد و زمین را ما به مسجد تبدیل کردیم و خدا را شکر خیلی هم مسجد معتبر و خوبی است و خیلی هم خرج آن شد.

**دعای شیخ حامی شریعتمداری برای "شاه" و نفرین انقلابیون

در بندرشاه ما به حسینیه‌ای رفتیم و دیدم عکس رضاخان و پسرش همه جاست. گفتم شما مگر مقلد آقای شریعتمداری نیستید؟ گفتند چرا، گفتم آقای شریعتمداری گفته که جایی که عکس اینها باشد کراهت دارد انسان نماز بخواند. خلاصه رفتند و عکس شاه را پاره کردند. من با اینکه ممنوع المنبر بودم روی زمین می‌نشستم و یک کتابی هم از شریعتمداری بر می‌داشتم و مطالبی که بنا بود بگویم را می‌گفتیم و موعظه و نصیحت می‌کردم و اینها هم دور ما حلقه می‌زدند. ما حسینیه را در آنجا مسجد کردیم و الان نوشته‌اند مسجد آذربایجانی‌های بندرشاه.یک شیخی در آنجا بود به نام بحرالعلوم که از طرفداران آقای شریعتمداری و دعاگوی شاه بود. دعاهای خیلی تندی برای شاه می‌کرد و مثلا می‌گفت "خدایا اعلی‌حضرت همایونی را بر ما مستدام بدار و مخالفین او را در هر لباسی هستند نابود بفرما"


**مدرسه خمینیست‌ها!

تسنیم: شما درس آیت الله شریعتمداری هم شرکت می‌کردید؟ علمیت ایشان چگونه بود و چرا با حرکت امام خمینی(ره) به مخالفت برخاستند؟ رابطه ایشان با دستگاه پهلوی به چه شکل بود؟

من مختصری در درس ایشان رفته بودم و از نظر درسی بد نبود اما از نظر سیاسی مبنایشان با مبنای امام فرق داشت و وقتی این را متوجه شدم درس ایشان را نرفتم. می‌گفت مبنای من با آقای خمینی بد نیست اما روش‌مان مختلف است. من یک جور سلیقه‌ای دارم و ایشان سلیقه‌اش جور دیگری است. 

وقتی مدرسه رضویه را می‌ساختیم یکی از طرفداران آقای شریعتمداری آنجا آمد و گفت چکار می‌کنید؟ گفتم مدرسه را می‌خواهیم بسازیم. گفت می‌خواهید بانی بیاورم گفتم اگر بیاورید اشکالی ندارد و خیلی هم خوب است. گفت مشروط است و شرط آن این است که مدرسه برای آقای شریعتمداری باشد. گفتم من اینجا با آقای گلپایگانی که در کنار ماست این حرف را نزدم. اینجا برای خمینیست‌ها است نه شریعتمداریها.

** مرحوم منتظری فریب خورد

تسنیم: درس مرحوم منتظری و آشیخ مرتضی حائری چطور؟

درس ایشان هم مختصری شرکت داشتم. وی از مبارزان بود، منتهی این اواخر به واسطه برادر دامادش، "مهدی هاشمی" فریب خورد و مشی‌اش را عوض کرد لذا امام خمینی اختیاری که به ایشان برای حساب و کتاب شهریه داده بود از ایشان گرفت.

شیخ مرتضی حائری هم در مسجد محله ما درس می‌گفت و عده‌ای می‌رفتند و بنده هم شرکت می‌کردم. با آیت‌الله خامنه‌ای به درس شیخ مرتضی می‌رفتیم.

**آیت الله خامنه در درس استعداد خیلی خوبی داشت

تسنیم: سابقه آشنایی‌ با آیت‌الله خامنه‌ای از درس شیخ مرتضی حائری شکل گرفت یا پیش از ان هم با ایشان مراوده داشتید؟

از رفقای ما بود و قدری با هم رفت و آمد داشتیم. ایشان در منزلشان برای جوان‌های دانشگاهی درس می‌گفتند و من هم خدمت ایشان می‌رفتم. حتی من از تبعید که برگشتم ایشان می‌خواستند یک وجه پولی برای کمک به من بدهند و من گفتم پول نمی‌خواهم و شکر خدا مستطیع هستم. ایشان در درس از نظر استعداد خیلی خوب و از هر نظر جامع بود. 

** تعبیر آیت‌الله گلپایگانی درباره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

تسنیم: با توجه به آشنایی شما از پیش از انقلاب با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نظر شما درباره رهبری معظم له و همچنین مدیریت سیاسی و وزانت علمی ایشان چیست؟

زمانی که آقای خامنه‌ای مشهد بود، همان زمان درس می‌گفتند و منبر می‌رفتند. برخی مغرض ها بعد از انتخاب ایشان به رهبری شروع به شبهه‌افکنی درباره ایشان کردند اما لیاقت و شخصیت آقای خامنه‌ای باعث شد این حرف‌ها از بین رفت. خدا هاشمی را بیامرزد می‌گفت ایشان رهبر شد و ما رهرو شدیم. از لحاظ علمی رهبری بسیار خوب است و کلاس درس خیلی خوبی دارند.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی

آقای گلپایگانی می‌گفتند که آقای خامنه‌ای برای این کار مرد لایقی است و امام خمینی هم گفته بود "تا سیدعلی آقا را دارید غصه نخورید" اگر من مُردم ایشان هستند و به درد این کار می‌خورند. آقایان مراجع هم مانند آقای گلپایگانی به ایشان ارادت داشتند و با ایشان خوب بودند.

یک مرتبه که به دیدار ایشان به بیت رهبری رفتم، آقا در حال وضو گرفتن بودند و همان حالت تا من را دیدند بدون تکلف با من مصافحه می‌کنند و خیلی از این چنین دیداری لذت برده بودم.


** به ساواکی گفتم مؤدب حرف بزن، "آیت الله خمینی"

تسنیم: آیا در کمیته مشترک هم زندانی شدید؟

در تهران ما را به کمیته مشترک بردند. یک ساعتی گذشت و یک نفر آمد و گفت "تو بودی شهریه خمینی را می‌دادی؟" گفتم مودب حرف بزن! آیت‌الله خمینی، چرا می‌گویید خمینی؟ دیگر هیچی نگفت. بیرون رفت و یک ساعت گذشت و شخص دیگری آمد و با لحن آرام گفت"شما شهریه آقای خمینی را می‌دادی؟" گفتم سابق بله؛ اما الان که شما منع کردید ندادیم. خلاصه ما را آزاد کردند و آمدیم بیرون و بعد دو مرتبه ما را دستگیر کردند چرا که متوجه شده بودند ما مخفیانه شهریه حضرت امام را می‌دهیم که ما را دستگیر می‌کنند و شبانه به تبعید می‌فرستند.

تسنیم: گویا با مرحوم آیت‌الله گلپایگانی هم مانوس بودید؟

پدر ما از بازاریان بود و مرید آقای گلپایگانی بود و ظهر و مغرب پشت ایشان نماز می‌خواند و پدر به ایشان ارادت پیدا کرده بود و گاهی از آنها دعوت می‌کرد منزل از آنها پذیرایی می‌کرد و از آنجا آقای گلپایگانی با ما آشنا شدند.

تسنیم: زمانی که حادثه فیضیه پیش آمد شما شاهد ماجرا بودید؟ چه اتفاقی افتاد؟

آن زمان ما منزل حضرت امام بودیم که یک جوانی آمد و گفت من می‌خواهم خدمت آقا برسم. قیافه او شبیه یک آدم رفتگر بود. ما گفتیم نمی‌شود. گفت من باید حتماً خدمت آقا برسم که ما با امام این موضوع را مطرح کردیم و امام گفتند بیاید. به امام گفت که ما یک عده هستیم به ما چوب و چماق دادند تا طلاب را بزنیم و بکشیم. امام هم شیخ مرتضی توسلی را فرستاد مدرسه فیضیه که حاج آقا روح‌الله می‌گوید شما در مدرسه فیضیه نمانید و به خانه‌هایتان بروید اگر می‌خواهید بمانید بروید طبقه بالا که کمتر در خطر باشید. مرحوم آقای آل طه منبر رفتند و نصیحت می‌کردند که مجلس شلوغ شد و دید حریف نمی‌شود که آقای آل طه آمدند پایین و مرحوم انصاری بالای منبر رفت.

** امام گفت آیت الله گلپایگانی اشتباه کرد...

ناگهان دید اینها مجلس را به هم زدند و حرفهای ناجور می‌زنند و چوب و چماق دارند. انصاری آمد پایین و حتی می‌خواستند به آقای گلپایگانی حمله کنند چون فکر می‌کردند ایشان امام خمینی است که در این حین به پهلوی داماد ایشان آسیب رسید و مدتی مریض شده بود. آقای گلپایگانی را به اتاقی بردند و در را به روی او بستند. یادم هست امام گفته بودند که ایشان اشتباه کرده بیرون نیامده است. بر فرض شهید می‌شود که افتخاری برای اسلام است که یک مرجع این طور شجاعت به خرج داده است.

ما منزل امام خمینی بودیم که طلبه‌ها با سر شکسته و لباس پاره شده و یک وضع رقت باری می‌آیند. حتی آقا گفت اینها را در بیمارستان بستری کنند اما آنها را راه ندادند. یک خانه گرفتند و دکتر را به آن خانه بردند. خدا رحمت کند حاج میرزا ابوالفضل زاهدی را که از فضلا بود. وقتی ایشان مرحوم شد جنازه‌شان را آوردند و گفتند در حوزه علمیه قم را باز کنید. جنازه ایشان باعث شد دربمدرسه باز شود و کما فی سابق برنامه برقرار شد.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/06/06/1495385

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Nicely put, Regards!
we use it cialis online store viagra vs cialis cialis generico in farmacia costo in farmacia cialis cialis generico lilly brand cialis generic we recommend cialis best buy cialis 30 day trial coupon cialis flussig prix cialis once a da
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:18 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis rckenschmerzen cialis efficacit cialis tadalafil sialis cialis baratos compran uk where cheapest cialis buy cialis online nz female cialis no prescription purchase once a day cialis cialis billig
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:39 ب.ظ

Very well expressed certainly. .
cialis coupons printable american pharmacy cialis interactions for cialis cialis 5 mg para diabeticos if a woman takes a mans cialis deutschland cialis online cialis from canada cialis with 2 days delivery price cialis per pill generic cialis tadalafil
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:29 ق.ظ

Whoa all kinds of beneficial info.
we like it safe cheap cialis we choice cialis pfizer india cialis online holland sialis cialis patent expiration generic cialis cialis coupons printable cialis per paypa cialis kaufen wo cialis 100 mg 30 tablet
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:00 ب.ظ

Whoa lots of excellent info!
cialis wir preise how do cialis pills work cialis patent expiration cialis rckenschmerzen chinese cialis 50 mg dosagem ideal cialis cialis 200 dollar savings card comprar cialis 10 espa241a cialis generico in farmacia cialis super acti
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
side effects of cialis we like it cialis soft gel generic cialis 20mg tablets cialis patent expiration cialis prezzo al pubblico low dose cialis blood pressure cialis for bph cialis generic purchase once a day cialis dosagem ideal cialis
buy cials online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:11 ب.ظ

You have made the point.
ou acheter du cialis pas cher cialis cuantos mg hay cialis professional yohimbe cialis 5 mg schweiz cialis para que sirve cialis reviews cialis 20 mg cut in half warnings for cialis cialis venta a domicilio cialis 50 mg soft tab
buy tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 08:38 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis alternative acheter du cialis a geneve cialis for sale cialis prezzo al pubblico get cheap cialis cialis for bph cialis savings card where to buy cialis in ontario dosagem ideal cialis viagra or cialis
buy cialis online safely
یکشنبه 11 آذر 1397 08:41 ب.ظ

You reported it well.
5 mg cialis coupon printable cialis kaufen click here take cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 5 mg cialis tablets for sale look here cialis order on line cialis pas cher paris usa cialis online cialis authentique suisse
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 08:02 ق.ظ

Cheers, Good information.
cialis online cialis mit grapefruitsaft only now cialis for sale in us tadalafil 10 mg dosagem ideal cialis cuanto cuesta cialis yaho the best choice cialis woman brand cialis nl we like it cialis price click now buy cialis brand
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 08:52 ب.ظ

Valuable advice. Regards.
we choice cialis pfizer india price cialis wal mart pharmacy online cialis fast cialis online cialis with 2 days delivery cialis reviews cialis rezeptfrei cilas canadian drugs generic cialis cialis generico
buy cheap cialis in canada
شنبه 10 آذر 1397 07:45 ق.ظ

Effectively voiced genuinely. !
compare prices cialis uk cialis cost order cialis from india cialis italia gratis safe site to buy cialis online cialis soft tabs for sale dose size of cialis we like it safe cheap cialis preis cialis 20mg schweiz cialis et insomni
where to buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 08:26 ب.ظ

With thanks, Helpful stuff!
dose size of cialis cialis generic cialis side effects fast cialis online cialis online nederland cialis y deporte cialis baratos compran uk are there generic cialis buying brand cialis online tesco price cialis
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 08:34 ق.ظ

You actually revealed that superbly.
cialis generique cheap cialis acheter du cialis a geneve cialis for sale south africa low cost cialis 20mg only now cialis 20 mg cialis 5 effetti collaterali callus cialis 200 dollar savings card cialis per paypa
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:29 ب.ظ

Truly a lot of very good facts!
non 5 mg cialis generici cialis 5mg acquisto online cialis cialis free trial tadalafilo generic cialis cialis canada on line tarif cialis france warnings for cialis cialis 05
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:54 ق.ظ

Kudos, Terrific information!
cialis australian price cialis professional yohimbe tadalafil generic cialis venta a domicilio acheter du cialis a geneve discount cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis 5 mg para diabeticos walgreens price for cialis cialis 50 mg soft tab
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:08 ب.ظ

You stated it very well!
comprar cialis navarr overnight cialis tadalafil click here cialis daily uk cialis 20 mg cut in half cialis professional yohimbe non 5 mg cialis generici bulk cialis cialis rckenschmerzen cialis 100mg suppliers cialis 20 mg cost
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:20 ق.ظ

Thanks. Lots of tips!

generic for cialis cialis for sale south africa cialis sans ordonnance cialis price in bangalore cialis official site wow look it cialis mexico generic cialis review uk no prescription cialis cheap trusted tabled cialis softabs cialis canada on line
Cialis generic
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:34 ب.ظ

Kudos. A lot of knowledge.

are there generic cialis cialis prezzo di mercato achat cialis en suisse cialis rezeptfrei sterreich does cialis cause gout cialis prezzo di mercato cialis reviews cialis venta a domicilio cialis super kamagra cialis rezeptfrei
Buy cialis online
دوشنبه 9 مهر 1397 11:13 ق.ظ

Information certainly regarded.!
cialis canada on line cialis patent expiration prices for cialis 50mg cialis preise schweiz non 5 mg cialis generici achat cialis en europe cialis therapie acquisto online cialis buying cialis on internet cialis 20 mg cost
canadian pharmacies-24h
یکشنبه 1 مهر 1397 10:29 ق.ظ

Cheers. I value this.
northwest pharmacies online online pharmacies north west pharmacies canada reputable canadian prescriptions online canadian drugstore trusted pharmacy canada trust pharmacy of canada canadian pharmacies shipping to usa canada medications buy canada drugs
cialisvipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:09 ق.ظ

Thanks. Good information.
when can i take another cialis cialis 30 day trial coupon cialis 20mg preis cf viagra or cialis how much does a cialis cost cialis e hiv click now cialis from canada cialis 30 day sample cialis for sale south africa tesco price cialis
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:06 ب.ظ

Point nicely utilized.!
cialis 20 mg best price chinese cialis 50 mg cialis kaufen cialis savings card cialis generic tadalafil buy cialis 5mg billiger cialis lowest price cialis 5 mg funziona precios de cialis generico cialis qualitat
http://viabiovit.com/mexicaanse-apotheek-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:43 ق.ظ

Awesome material. Many thanks.
buy viagra where pharmacy viagra prices viagra online prescription buy cheap viagra online with prescription buy generic viagra sildenafil generic uk where can i buy viagra from buy viagra online canada cheap online pharmacy no prescription online pharmacy generic viagra
http://babecolate.com/enter-site-natural-cialis.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:20 ق.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of posts.

cialis kaufen cialis efficacit buying cialis on internet cialis 30 day sample viagra vs cialis cialis online deutschland cialis 20 mg cut in half precios cialis peru cialis cost we choice cialis pfizer india
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:50 ب.ظ

Appreciate it, Quite a lot of facts!

generic cialis pill online buy name brand cialis on line cialis online napol cialis sicuro in linea i recommend cialis generico click now buy cialis brand cialis generico in farmacia interactions for cialis cialis purchasing rezeptfrei cialis apotheke
Cialis 20 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:02 ب.ظ

Many thanks, Lots of content.

venta cialis en espaa cost of cialis cvs no prescription cialis cheap i recommend cialis generico cialis 20 mg effectiveness prix de cialis cialis purchasing cialis super acti female cialis no prescription generic cialis
Viagra great britain
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:24 ب.ظ

Good knowledge. Cheers.
levitra buy viagra safely can you buy viagra without prescription price of viagra uk viagra uk online order viagra how to buy viagra on line buy herbal viagra can you buy viagra without a prescription buying cheap viagra online
Cialis canada
شنبه 18 فروردین 1397 11:12 ب.ظ

Awesome content. Thanks a lot.
canada discount drugs cialis acquisto online cialis cialis 5 mg schweiz side effects for cialis click now cialis from canada buy cialis are there generic cialis i recommend cialis generico how to buy cialis online usa generico cialis mexico
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 01:47 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
venta cialis en espaa sialis cialis generika in deutschland kaufen generic low dose cialis usa cialis online cialis dosage recommendations cialis per paypa click here cialis daily uk cialis uk achat cialis en suisse
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30