تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step هزاران مطلب - مصاحبه با آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم

پیرامون موضوعات سیاسی - اجتماعی و ...

مصاحبه با آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم

نویسنده :حسین رحمتی
تاریخ:دوشنبه 6 شهریور 1396-03:08 ب.ظ

مصاحبه با آیت الله منتظری - قم

آیت‌الله منتظری قمی شاگرد و عضو دفتر امام(ره) در نجف و قم از سالهای همراهی با امام راحل و دوران مبارزه می‌گوید.

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- عباس کلاهدوز و محمدعلی سافلی: نامش در میان همه اسناد ساواک که مربوط به مبارزان پیش از انقلابِ حوزه علمیه است دیده می‌شود. در یکی از این اسناد آمده است "وی از طرفداران و از اطرافیان نزدیک امام می‌باشد که مرتباً به منزل {امام} خمینی تردد دارد." یکی دیگر از همین اسناد او را "طرفدار سرسخت خمینی" می‌نامد اما تاکنون کمتر حاضر به صحبت کردن درباره خود شده است.

آیت‌الله شیخ احمد منتظری موحد(قمی) متولد 1316 است. دروس مقدماتی را در مدرسه رضویه نزد آقا ملاهاشم و آشیخ غلامحسین دارابی شیرازی فراگرفت و و دروس سطح را نزد شیخ مصطفی اعتمادی تلمذ کرد. به گفته خودش "درس خارج ما از اول در کلاس آقای گلپایگانی رفتیم و بعد هم کم کم در محضر امام بودیم". 

بعد از تبعید امام خمینی به عراق، وی نیز به نجف رفت و سالها در خدمت امام راحل بود که نکات فراوانی از آن زمان دارد. وی سپس در دفتر امام در قم حضور پیدار کرد. آیت الله منتظری مدت کوتاهی ریاست بنیاد شهید و امامت جمعه قنوات را عهده‌دار شد اما پس از مدتی از مسئولیت کناره‌گیری کرد و به کار تربیت طلاب مشغول شد. او هم اکنون ریاست حوزه علمیه قنوات را برعهده دارد.

مصاحبه خبرنگاران تسنیم نیز در همان حوزه باصفای قنوات در اطراف قم انجام شد. حاج‌ آقا هر روز صبحها ساعاتی به حوزه می‌آید و درس احکام برای طلاب می‌گوید. وی درباره تأسیس حوزه علمیه قنوات می‌گوید "اکنون نزدیک به 30 سال است که این حوزه تاسیس شده و تاکنون نزدیک به 2 هزار طلبه خروجی این مدرسه بوده است. خیلی از آنها اکنون از ائمه جمعه کشور هستند و از قاضی‌ها و اساتید خوب قم هستند خیلی‌ها به درجه اجتهاد رسیدند."


نمایی از حوزه علمیه قنوات که به‌همت آیت‌الله منتظری قمی تأسیس شد

خبرنگاران سیاسی تسنیم در سلسله‌ گفت‌وگوهایی با شاگردان مرحوم بروجردی و امام خمینی(ره) و علمای اعلام کاوشی نو در نهضت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی خواهند داشت و در این بین به بیان ناگفته‌ها و کمترگفته‌شده‌هایی از تاریخ انقلاب اسلامی می‌پردازند. تاکنون 11 بخش از این گفت‌وگوها شامل مصاحبه با آیات سید جواد علم‌الهدی، فیض گیلانی، علوی گرگانی، قافی یزدی، سیدجعفر کریمی، مرحوم صابری همدانی، سیدرضا بنی‌طبا، یوسف طباطبایی‌نژاد،  مبشر کاشانی، واحدی جهرمی و شبیری زنجانی منتشر شده که می‌توانید آرشیو این مصاحبه‌ها را اینجا ببینید.

متن پیش‌رو که حاصل مصاحبه خبرنگاران سیاسی تسنیم با آیت‌الله منتظری قمی است و با همکاری حجت الاسلام محمدعلی منتظری فرزند وی انجام شده، از منظرتان می‌گذرد:

تسنیم: حضرتعالی چه زمانی وارد حوزه علمیه شدید و زمان آشنایی شما با حضرت امام از چه تاریخی بود؟

از زمانی که به درس حضرت امام در مسجد سلماسی قم می‌رفتیم، از همانجا ارادتمان به ایشان قوی‌تر شد و بعد هم کارهایی که داشتند را انجام می‌دادیم مثلا در نجف اشرف آقای شیخ عبدالعلی قرار بود خادم ایشان باشند اما از نظر خانوادگی مسئله‌ای داشت و از حضرت امام اجازه مرخصی گرفت و ما در خدمت حضرت امام بودیم. برای نماز جماعت رفتن و حرم رفتن یا کسانی که می‌خواستند خدمت ایشان مشرف بشوند ما واسطه بودیم.

قبل از هجرت امام از ایران،  یک بار به مکه مشرف شدم و حضرت امام به دیدار ما در منزل پدریم آمدند. یادم هست اهالی تا فهمیدند حضرت امام قصد تشریف فرمایی دارد در و دیوار را چراغانی کردند و خیلی جمعیت زیادی به خانه آمدند و آقا تشریف آوردند و ما خدمت ایشان رسیدیم و مردم خیلی خوشحال شدند.

** حاج آقا مصطفی به امام گفت در عراق آزادیم

تسنیم: امام که به نجف تبعید شدند، شما در نجف ساکن بودید یا بعداً به امام پیوستید؟ وظیفه شما در دفتر امام در نجف چه بود؟

زمان حضور امام، ما در نجف نبودیم. مرحوم حاج آقا مصطفی فرزند امام با ایشان به ترکیه آمدند. وقتی که از ترکیه وارد خاک عراق شدند، حاج آقا مصطفی گفته بودند که ما دیگر تبعیدی نیستیم اگر ما تبعید بودیم مامور داشتیم اما اکنون دیگر ‌آزادیم. با امام به حرم مشرف شدند،‌ آشیخ نصرالله خلخالی(نماینده آیت‌الله بروجردی در عراق) هم خبردار شد و عده‌ای از علما و مدرسین هم دعوت کرد و آمده بودند با امام همراهی کنند. خیلی از فضلا و بزرگان خدمت ایشان رسیدند.

امام فرموده بودند ما اول به سامرا برویم برای اینکه اگر برویم نجف، دیگر سامرا نمی‌توانیم بیاییم. شیخ نصرالله خلخالی به امام گفتند "آقا اینجا سنی‌ها هستند. علما خواستند حرم این دو امام بزرگوار خالی از شیعیان نباشد لذا مدرسه ساختند و بنا دارند طلبه‌ها را دعوت کردند که بیایند. این طلبه‌های پاکستانی و افغانی که وضع مالی‌شان خیلی ضعیف است به اینجا بیایند و شما یک کمکی به آنها کنید" امام از ابتدا بنایش بر این بود که کارهایش روی حساب و کتاب باشد لذا فرموده بودند که ما یک طلبه بیشتر نیستیم و من پولی ندارم بدهم. نمی‌خواستند دشمن‌ها بگویند سفره‌اش را پهن کرده و آمده اینجا بگوید من کسی هستم! خلاصه به نجف اشرف تشریف آوردند مشغول به تدریس طلاب شدند و یک شهریه‌ای هم برای فضلا و معتمدین معین کردند.


زمانی هم که ما خدمت حضرت امام در نجف رسیدیم، ابتدا به ما فرمودند که اینجا هوا گرم است و شما صدمه می‌خورید. پارسال احمد ما اینجا مریض شده است. گفتم آقا من هم اسمم احمد است ولی مریض نمی‌شوم(می‌خندد) اینجا با این چادری که شما زدید ما راحت هستیم. ما مشغول خدمت به امام شدیم و شب‌ها حرم که می‌خواستند بروند یا مدرسه مرحوم بروجردی که برای نماز می‌رفتند در معیت ایشان می‌رفتیم.

یادم هست امام خمینی که درس ولایت‌فقیه را گفتند، طلبه‌ها افسوس می‌خوردند و می‌گفتند ما دیر متوجه این مبحث شدیم.

** امام خمینی و آیت‌الله بروجردی تا آخر عمر با هم متحد بودند

تسنیم: پیش از ورود به نجف، در قم محضر آیت‌الله بروجرودی هم تلمذ کرده بودید؟ رابطه مرحوم امام و آیت‌الله بروجردی به چه شکل بود؟ این را از این بابت می‌پرسیم که برخی معتقدند بعد از مسئله فدائیان اسلام رابطه این دو بزرگوار رو به سردی رفته بود.

بله من محضر آیت‌الله بروجردی هم تلمذ کرده بودم اما نه به صورتی که جزو اصحاب ایشان باشم بلکه صرفاً در درس شرکت می‌کردیم. برخی می‌گویند سر مسئله فدائیان اسلام مرحوم امام یک مقدار با آیت الله بروجردی به اختلاف خوردند و آقای بروجردی حمایتی از فدائیان اسلام نکردند اما این دو نفر تا‌ آخر عمر با هم متحد بودند.

** ماجرای امتحان گرفتن از طلاب توسط امام در زمان آیت‌الله بروجردی

زمان مرحوم بروجردی برنامه امام این بود که تدریس کنند و طلبه‌ها را پرورش بدهند و این کار را هم کردند و می‌گفتند خوب است یک امتحانی برای طلاب بگذاریم و طلبه‌ها را امتحان کنیم. آقای بروجردی هم قبول کرده بود اما بعضی از اصحاب ایشان اعتراض کرده بودند و می‌خواستند آقای بروجردی امتحان نگیرد. آیت‌الله بروجردی مقداری با امام و مرحوم حاج آقا مرتضی حائری در بحث امتحان همراه بودند. آشیخ مرتضی حائری گفته بودند "پدر ما{منظور آشیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم است} این حوزه را تاسیس کرده و ما که پسر او هستیم کاری نمی‌کنیم که به ضرر باشد. ما می‌خواهیم طلبه‌ها فاضل باشند و حوزه قوی‌ بشود."  آخرالامر امتحان به فرموده آیت‌الله بروجردی و معیت امام با آقای حائری برگزار شد.


** علمای نجف همه با امام(ره) همراه بودند

تسنیم: زمانی که حضرت امام در نجف ساکن بودند، بنا بر گفته آیت الله سید جعفر کریمی گویا یکسری طلبه‌ وابسته به ساواک بودند و علیه امام شب‌نامه پخش می‌کردند یا فعالیتهایی علیه نهضت داشتند. رابطه امام با سایر علمای نجف مثل مرحوم آقای خویی و مرحوم آقای حکیم به چه شکل بود و چقدر  این آقایان در بحث نهضت همراهی می‌کردند؟

یادم نمی‌آید طلبه‌‌ها ساواکی بودند. برخی از طلاب از قم رفته بودند آنجا و طلبه‌هایی فاضل در خدمت امام بودند و نزد مراجع دیگر هم تحصیل می‌کردند. اما درباره رابطه علما با مرحوم امام نیز این رابطه، رابطه خیلی خوبی بود. مرحوم آیت الله محمود شاهرودی در مسائلی که پیش می‌آمد می‌فرمودند این مسائلی که سیاسی هست بیشتر آقای خمینی وارد است و به ایشان مراجعه کنید.

مرحوم حکیم و مرحوم آقای خویی و شاهرودی همه با امام همراه بودند و هیچ اختلافی بینشان نبود. خیلی هم خوشحال بودند که امام تدریس می‌کنند و در نجف هستند و می‌گفتند طلبه در نجف با وجود امام قوی‌تر می‌شود.


تصویر منتشرنشده از حضرت امام کنار آیت‌الله منتظری قمی

تسنیم: شما چند وقت در نجف خدمت امام(ره) بودید؟

من بنا بود تا یک ماه الی چهل روز بمانم تا آقای قرهی -که شیخ عبدالعلی نامش بود- از قم برگردد اما برای کسالت خانواد‌ه‌اش در ایران مانده بود لذا ما در خدمت امام ماندیم. وقتی شیخ عبدالعلی برگشت هم حاج آقا مصطفی فرمودند "شما اینجا باش و نمی‌خواهد بروی. شیخ عبدالعلی هست به جای خودش و شما هم به جای خودت" و ما در خدمت امام بودیم.

** امام در نجف نان و ماست می‌خود الا یک بار که ...

تسنیم: با توجه به اینکه شما کمتر تاکنون مصاحبه‌ای داشتید، خاطره ناگفته‌ای از مرحوم امام هست که برای ما نقل کنید.

امام(ره) خیلی احتیاط کار بود. در نجف به دلیل آب و هوای گرم آنجا مریض شده بودند. شیخ نصرالله خلخالی که نماینده آقای بروجردی بود و خیلی ارادت به آقای خمینی داشت، شبانه پسرش را فرستاد دکتری از بغداد برای معالجه آقا آورند. وقتی برای معالجه امام خمینی آمده بود، آفتاب طلوع کرده بود. گفت "سیدنا؛ وقتی آمدی خوب بودی اما الان ضعیف هستی" امام فرمودند که در ترکیه هوایش خوب بود اما اینجا گرم است.

دکتر پرسید سید چه می‌خورد؟ من گفتم ماست و خیار می‌خورند. خیار هم که گیر نمی‌آید و همان ماست خالی را می‌خورند. امام نگاهی به من انداخت که چرا اسرارش را فاش می‌کنم. دکتر گفت"لایجوز؛ لایجوز لابد من التکّه". گفت جایز نیست؛ باید کباب برگ بخورند. آخرالامر امام یک شب این کار را کرد. همه را در خانه خودش دعوت کرده بود. در اندرون که خانواده نشسته بودند و  بیرونی منزل هم ما بودیم و برنج و کباب برگ به همه دادند. همین یک بار بود دیگر هم تکرار نشد.


خاطره دیگر مربوط به احتیاط امام درباره وجوهات هست. مرحوم میرزا هاشم آملی در یکی از اتاق‌ها با امام نشسته بودند و صحبت می‌کردند. من دیدم یک جوانی تقریبا به سن شما آمد و گفت می‌خواهم خدمت آقا برسم. من گفتم انشاءالله فردا صبح تشریف بیاورید. گفت من مسافرم و می‌خواهم بروم. گفتم پس صبر کنید من اجازه بگیرم. آمدم خدمت امام گفتم "آقا یک نفر می‌خواهد خدمت شما برسد و وجوهات دارد". ایشان فرمودند برو حسابهایش را جمع کن و جمع آن را برای من بیاور. آمدیم حساب کردیم دیدیم 3 هزار تومن نقد آورده و 20 تومان هم چک می‌خواهد بدهد و پولها را خدمت امام دادیم. امام فرمودند "بینی و بین‌الله این جوان به راحتی سهم امام را داد اما وقتی من این را می‌گیرم همیشه در این فکرم که آیا درست مصرف می‌شود؟ فردای قیامت می‌توانم جواب بدهم که اینقدر پول گرفتم؟ لذا  از این نظر گرفتن وجوهات برای من سخت است.

** منبرهای انقلابی که مو به تن سیخ می‌کرد

تسنیم: در یکی از اسناد ساواک از شما به عنوان "طرفدار سرسخت خمینی" نام برده شده است که به شاه‌پسند تبعید شدید. بعد از بازگشت به ایران، ادامه مبارزات شما به چه شکل بود و بیشتر با چه کسانی در ارتباط بودید؟ چه مدت در زندان و تبعید به‌سر بردید؟

4 نفر از فضلای قم به خاطر صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که داشتند تبعید شدند. اول شیخ حسینعلی منتظری، دوم آیت‌الله احمد جنتی سوم آیت‌الله مومن و چهارم اینجانب، احمد منتظری. دوران مبارزه سه سال به شاه‌پسند تبعید شدم. کامکار، رئیس ساواک قم من را خواست و گفت "آقای منتظری شما 3 سال تبعید هستید به شهر شاه پسند" من پرسیدم چرا؟ گفت از خودت بپرس چکار می‌کنی؟ تو از خمینی طرفداری می‌کنی. ما این مملکت را حفظ می‌کنیم اما تو یک جور دیگر با مردم حرف می‌زنی! خلاصه از آنجا با ما مخالفت کردند. مرحوم آیت‌الله غیوری می‌گفتند تو روی منبر مطالبی می‌گویی که پایین منبر مو به بدن ما سیخ می‌شود.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی

در شاه‌پسند مهدیه‌ای ساخته بودند و رئیس پاسگاه به مردم گفته بود الان تابستان است و شما دو تا امام جماعت داشتید که رفته‌اند هواخوری! خدا این آقا را برای شما رسانده، با ایشان همراهی کنید. به ما هم گفت نگویید تبعیدی هستید که مردم از شما نترسند. ما در مهدیه مشغول شدیم و قمی‌ها که به زیارت حضرت علی ابن موسی‌الرضا(ع) می‌آمدند می‌گفتند منتظری کجاست؟ به آن مهدیه می‌آمدند و ما هم از آنها قدری کمک برای ساختمان مهدیه می‌گرفتیم. برای اینکه درست ساخته بشود که الحمدالله آنجا موفق شدیم و بعد یک عده‌ای دیدند که ما داریم چهره می‌شویم و کار می‌کنیم این بود که دولتی‌ها گفتند شما برای بندرشاه تبعید شده‌اید نه برای شاه‌پسند و ما را به بندرشاه بردند. آنجا هم که رفتیم به نماز جماعت مشغول شدیم.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی 

در بندرشاه دیدم حرف از مسجد امیرالمومنین می‌زنند. گفتم مسجد امیرالمومنین کجاست؟ یک زمین به ما نشان دادند و گفتند ما قرار شد زمین بگیریم و در اینجا مسجد بسازیم. ما اینجا زمین خریدیم و در و دیواری ندارد و من گفتم لااقل دیوار بکشید. چادری دور زمین کشیدم و گفتم روضه را همین جا بگیرید. به مرور یکی می‌گفت من فرش می‌دهم و یکی می‌گفت من بخاری می‌دهم و یکی هم می‌گفت من پول می‌دهم و خلاصه بانی پیدا شد و زمین را ما به مسجد تبدیل کردیم و خدا را شکر خیلی هم مسجد معتبر و خوبی است و خیلی هم خرج آن شد.

**دعای شیخ حامی شریعتمداری برای "شاه" و نفرین انقلابیون

در بندرشاه ما به حسینیه‌ای رفتیم و دیدم عکس رضاخان و پسرش همه جاست. گفتم شما مگر مقلد آقای شریعتمداری نیستید؟ گفتند چرا، گفتم آقای شریعتمداری گفته که جایی که عکس اینها باشد کراهت دارد انسان نماز بخواند. خلاصه رفتند و عکس شاه را پاره کردند. من با اینکه ممنوع المنبر بودم روی زمین می‌نشستم و یک کتابی هم از شریعتمداری بر می‌داشتم و مطالبی که بنا بود بگویم را می‌گفتیم و موعظه و نصیحت می‌کردم و اینها هم دور ما حلقه می‌زدند. ما حسینیه را در آنجا مسجد کردیم و الان نوشته‌اند مسجد آذربایجانی‌های بندرشاه.یک شیخی در آنجا بود به نام بحرالعلوم که از طرفداران آقای شریعتمداری و دعاگوی شاه بود. دعاهای خیلی تندی برای شاه می‌کرد و مثلا می‌گفت "خدایا اعلی‌حضرت همایونی را بر ما مستدام بدار و مخالفین او را در هر لباسی هستند نابود بفرما"


**مدرسه خمینیست‌ها!

تسنیم: شما درس آیت الله شریعتمداری هم شرکت می‌کردید؟ علمیت ایشان چگونه بود و چرا با حرکت امام خمینی(ره) به مخالفت برخاستند؟ رابطه ایشان با دستگاه پهلوی به چه شکل بود؟

من مختصری در درس ایشان رفته بودم و از نظر درسی بد نبود اما از نظر سیاسی مبنایشان با مبنای امام فرق داشت و وقتی این را متوجه شدم درس ایشان را نرفتم. می‌گفت مبنای من با آقای خمینی بد نیست اما روش‌مان مختلف است. من یک جور سلیقه‌ای دارم و ایشان سلیقه‌اش جور دیگری است. 

وقتی مدرسه رضویه را می‌ساختیم یکی از طرفداران آقای شریعتمداری آنجا آمد و گفت چکار می‌کنید؟ گفتم مدرسه را می‌خواهیم بسازیم. گفت می‌خواهید بانی بیاورم گفتم اگر بیاورید اشکالی ندارد و خیلی هم خوب است. گفت مشروط است و شرط آن این است که مدرسه برای آقای شریعتمداری باشد. گفتم من اینجا با آقای گلپایگانی که در کنار ماست این حرف را نزدم. اینجا برای خمینیست‌ها است نه شریعتمداریها.

** مرحوم منتظری فریب خورد

تسنیم: درس مرحوم منتظری و آشیخ مرتضی حائری چطور؟

درس ایشان هم مختصری شرکت داشتم. وی از مبارزان بود، منتهی این اواخر به واسطه برادر دامادش، "مهدی هاشمی" فریب خورد و مشی‌اش را عوض کرد لذا امام خمینی اختیاری که به ایشان برای حساب و کتاب شهریه داده بود از ایشان گرفت.

شیخ مرتضی حائری هم در مسجد محله ما درس می‌گفت و عده‌ای می‌رفتند و بنده هم شرکت می‌کردم. با آیت‌الله خامنه‌ای به درس شیخ مرتضی می‌رفتیم.

**آیت الله خامنه در درس استعداد خیلی خوبی داشت

تسنیم: سابقه آشنایی‌ با آیت‌الله خامنه‌ای از درس شیخ مرتضی حائری شکل گرفت یا پیش از ان هم با ایشان مراوده داشتید؟

از رفقای ما بود و قدری با هم رفت و آمد داشتیم. ایشان در منزلشان برای جوان‌های دانشگاهی درس می‌گفتند و من هم خدمت ایشان می‌رفتم. حتی من از تبعید که برگشتم ایشان می‌خواستند یک وجه پولی برای کمک به من بدهند و من گفتم پول نمی‌خواهم و شکر خدا مستطیع هستم. ایشان در درس از نظر استعداد خیلی خوب و از هر نظر جامع بود. 

** تعبیر آیت‌الله گلپایگانی درباره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

تسنیم: با توجه به آشنایی شما از پیش از انقلاب با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نظر شما درباره رهبری معظم له و همچنین مدیریت سیاسی و وزانت علمی ایشان چیست؟

زمانی که آقای خامنه‌ای مشهد بود، همان زمان درس می‌گفتند و منبر می‌رفتند. برخی مغرض ها بعد از انتخاب ایشان به رهبری شروع به شبهه‌افکنی درباره ایشان کردند اما لیاقت و شخصیت آقای خامنه‌ای باعث شد این حرف‌ها از بین رفت. خدا هاشمی را بیامرزد می‌گفت ایشان رهبر شد و ما رهرو شدیم. از لحاظ علمی رهبری بسیار خوب است و کلاس درس خیلی خوبی دارند.

اسناد مبارزاتی آیت‌الله منتظری قمی

آقای گلپایگانی می‌گفتند که آقای خامنه‌ای برای این کار مرد لایقی است و امام خمینی هم گفته بود "تا سیدعلی آقا را دارید غصه نخورید" اگر من مُردم ایشان هستند و به درد این کار می‌خورند. آقایان مراجع هم مانند آقای گلپایگانی به ایشان ارادت داشتند و با ایشان خوب بودند.

یک مرتبه که به دیدار ایشان به بیت رهبری رفتم، آقا در حال وضو گرفتن بودند و همان حالت تا من را دیدند بدون تکلف با من مصافحه می‌کنند و خیلی از این چنین دیداری لذت برده بودم.


** به ساواکی گفتم مؤدب حرف بزن، "آیت الله خمینی"

تسنیم: آیا در کمیته مشترک هم زندانی شدید؟

در تهران ما را به کمیته مشترک بردند. یک ساعتی گذشت و یک نفر آمد و گفت "تو بودی شهریه خمینی را می‌دادی؟" گفتم مودب حرف بزن! آیت‌الله خمینی، چرا می‌گویید خمینی؟ دیگر هیچی نگفت. بیرون رفت و یک ساعت گذشت و شخص دیگری آمد و با لحن آرام گفت"شما شهریه آقای خمینی را می‌دادی؟" گفتم سابق بله؛ اما الان که شما منع کردید ندادیم. خلاصه ما را آزاد کردند و آمدیم بیرون و بعد دو مرتبه ما را دستگیر کردند چرا که متوجه شده بودند ما مخفیانه شهریه حضرت امام را می‌دهیم که ما را دستگیر می‌کنند و شبانه به تبعید می‌فرستند.

تسنیم: گویا با مرحوم آیت‌الله گلپایگانی هم مانوس بودید؟

پدر ما از بازاریان بود و مرید آقای گلپایگانی بود و ظهر و مغرب پشت ایشان نماز می‌خواند و پدر به ایشان ارادت پیدا کرده بود و گاهی از آنها دعوت می‌کرد منزل از آنها پذیرایی می‌کرد و از آنجا آقای گلپایگانی با ما آشنا شدند.

تسنیم: زمانی که حادثه فیضیه پیش آمد شما شاهد ماجرا بودید؟ چه اتفاقی افتاد؟

آن زمان ما منزل حضرت امام بودیم که یک جوانی آمد و گفت من می‌خواهم خدمت آقا برسم. قیافه او شبیه یک آدم رفتگر بود. ما گفتیم نمی‌شود. گفت من باید حتماً خدمت آقا برسم که ما با امام این موضوع را مطرح کردیم و امام گفتند بیاید. به امام گفت که ما یک عده هستیم به ما چوب و چماق دادند تا طلاب را بزنیم و بکشیم. امام هم شیخ مرتضی توسلی را فرستاد مدرسه فیضیه که حاج آقا روح‌الله می‌گوید شما در مدرسه فیضیه نمانید و به خانه‌هایتان بروید اگر می‌خواهید بمانید بروید طبقه بالا که کمتر در خطر باشید. مرحوم آقای آل طه منبر رفتند و نصیحت می‌کردند که مجلس شلوغ شد و دید حریف نمی‌شود که آقای آل طه آمدند پایین و مرحوم انصاری بالای منبر رفت.

** امام گفت آیت الله گلپایگانی اشتباه کرد...

ناگهان دید اینها مجلس را به هم زدند و حرفهای ناجور می‌زنند و چوب و چماق دارند. انصاری آمد پایین و حتی می‌خواستند به آقای گلپایگانی حمله کنند چون فکر می‌کردند ایشان امام خمینی است که در این حین به پهلوی داماد ایشان آسیب رسید و مدتی مریض شده بود. آقای گلپایگانی را به اتاقی بردند و در را به روی او بستند. یادم هست امام گفته بودند که ایشان اشتباه کرده بیرون نیامده است. بر فرض شهید می‌شود که افتخاری برای اسلام است که یک مرجع این طور شجاعت به خرج داده است.

ما منزل امام خمینی بودیم که طلبه‌ها با سر شکسته و لباس پاره شده و یک وضع رقت باری می‌آیند. حتی آقا گفت اینها را در بیمارستان بستری کنند اما آنها را راه ندادند. یک خانه گرفتند و دکتر را به آن خانه بردند. خدا رحمت کند حاج میرزا ابوالفضل زاهدی را که از فضلا بود. وقتی ایشان مرحوم شد جنازه‌شان را آوردند و گفتند در حوزه علمیه قم را باز کنید. جنازه ایشان باعث شد دربمدرسه باز شود و کما فی سابق برنامه برقرار شد.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/06/06/1495385

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://redneaiglob.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 01:08 ق.ظ

You revealed that wonderfully.
price cialis wal mart pharmacy cialis flussig warnings for cialis cialis 20 mg best price cialis prices cialis mit grapefruitsaft effetti del cialis cialis uk cialis generika cialis 5mg billiger
http://xetimne.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 09:29 ق.ظ

You actually stated that very well!
viagra vs cialis prices on cialis 10 mg achat cialis en suisse cialis pills in singapore cialis great britain brand cialis nl india cialis 100mg cost trusted tabled cialis softabs overnight cialis tadalafil effetti del cialis
http://telatsi.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:48 ب.ظ

Kudos, I appreciate this.
the best choice cialis woman cialis pills boards wow cialis 20 cialis professional from usa cialis generic chinese cialis 50 mg only best offers 100mg cialis cialis generico in farmacia cialis 30 day sample cialis manufacturer coupon
http://licifa.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 01:49 ق.ظ

Appreciate it! An abundance of knowledge!

cialis per paypa cialis prezzo al pubblico cialis 5 mg funziona look here cialis cheap canada buying cialis overnight warnings for cialis only here cialis pills buy generic cialis cialis baratos compran uk how much does a cialis cost
Buy generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 09:35 ق.ظ

Terrific facts. Appreciate it.
cialis daily new zealand cialis 5mg female cialis no prescription calis safe site to buy cialis online enter site very cheap cialis tadalafil 5mg cialis online viagra vs cialis compare prices cialis uk
can women use cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:00 ب.ظ

Amazing postings. Kudos.
deutschland cialis online how to buy cialis online usa brand cialis generic when can i take another cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis 5mg cialis 20 mg cost brand cialis nl side effects for cialis chinese cialis 50 mg
cialis generico en mexico
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:34 ب.ظ

You said this effectively.
compare prices cialis uk prices on cialis 10 mg cialis generico online no prescription cialis cheap click here take cialis we recommend cialis best buy cialis preise schweiz rezeptfrei cialis apotheke legalidad de comprar cialis cialis rezeptfrei sterreich
http://bezzmoti.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:10 ق.ظ

You have made your point pretty well.!
cialis generika in deutschland kaufen cialis en mexico precio cialis daily new zealand how much does a cialis cost tadalafil tablets buy cialis cheap 10 mg cialis en mexico precio buy cialis sample pack cialis wir preise walgreens price for cialis
http://nalwellti.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:34 ق.ظ

Terrific write ups. Regards!
bulk cialis cialis generico lilly weblink price cialis cialis pills price each cialis dose 30mg cialis australia org cialis 20 mg effectiveness cialis para que sirve cialis rezeptfrei sterreich prix de cialis
http://knowexin.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:41 ب.ظ

Very good postings, Thanks.
prix cialis once a da usa cialis online venta cialis en espaa enter site 20 mg cialis cost cialis generico postepay cialis 5mg calis online prescriptions cialis cialis for bph cilas
Cialis generic
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:02 ب.ظ

You stated that wonderfully.
comprar cialis 10 espa241a cialis lowest price cialis efficacit 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pill online cialis in sconto enter site natural cialis acheter cialis kamagra side effects for cialis cialis 5 mg funziona
http://llananen.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 10:13 ب.ظ

You expressed it wonderfully.
wow look it cialis mexico cialis kaufen wo cialis 30 day sample estudios de cialis genricos how does cialis work cialis usa cost cialis generic tadalafil buy get cheap cialis cialis sans ordonnance acquisto online cialis
http://lacurpa.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 08:13 ق.ظ

Seriously a good deal of excellent material!
achat cialis en itali cialis pills purchase once a day cialis cialis mit grapefruitsaft cialis sale online cialis generico postepay cialis name brand cheap cialis wir preise click here to buy cialis cialis official site
http://paepemat.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:28 ق.ظ

You said this adequately!
how do cialis pills work usa cialis online cialis 5 mg buy cialis for sale in europa buy cheap cialis in uk enter site very cheap cialis cialis alternative acheter cialis kamagra what is cialis calis
where to buy cialis over the counter
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:36 ب.ظ

With thanks. Valuable stuff.
cialis lowest price buy cialis online nz cilas cialis prezzo in linea basso i recommend cialis generico discount cialis buy cheap cialis in uk cialis 5 mg schweiz cialis name brand cheap online prescriptions cialis
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:20 ق.ظ

Helpful knowledge. Cheers!
viagra vs cialis cialis 5mg billiger buy cialis online cheapest cialis prezzo di mercato i recommend cialis generico cialis online buy cialis online legal cialis y deporte look here cialis cheap canada cialis generika in deutschland kaufen
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:47 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis cost cialis online deutschland generic cialis cialis prices in england india cialis 100mg cost look here cialis cheap canada comprar cialis navarr rezeptfrei cialis apotheke cialis flussig low dose cialis blood pressure
do you have to have a prescription for viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:06 ب.ظ

Thanks to my father who informed me about this blog, this webpage is really awesome.
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 03:15 ب.ظ

Kudos! An abundance of knowledge!

cialis 5 mg funziona rezeptfrei cialis apotheke buy cialis sample pack cialis without a doctor's prescription acheter du cialis a geneve cheap cialis cialis canadian drugs buy name brand cialis on line cialis en 24 hora we choice cialis uk
http://canadiantousapharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 09:58 ق.ظ

Whoa plenty of wonderful data!
drugstore online canadian pharmacies online prescriptions canada pharmacies reputable canadian prescriptions online canadian prescriptions online serc 24 mg drugstore online shopping reviews drugs for sale in mexico online pharmacies india the best canadian online pharmacies good canadian online pharmacies
buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Nicely put, Regards!
we use it cialis online store viagra vs cialis cialis generico in farmacia costo in farmacia cialis cialis generico lilly brand cialis generic we recommend cialis best buy cialis 30 day trial coupon cialis flussig prix cialis once a da
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:18 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis rckenschmerzen cialis efficacit cialis tadalafil sialis cialis baratos compran uk where cheapest cialis buy cialis online nz female cialis no prescription purchase once a day cialis cialis billig
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:39 ب.ظ

Very well expressed certainly. .
cialis coupons printable american pharmacy cialis interactions for cialis cialis 5 mg para diabeticos if a woman takes a mans cialis deutschland cialis online cialis from canada cialis with 2 days delivery price cialis per pill generic cialis tadalafil
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:29 ق.ظ

Whoa all kinds of beneficial info.
we like it safe cheap cialis we choice cialis pfizer india cialis online holland sialis cialis patent expiration generic cialis cialis coupons printable cialis per paypa cialis kaufen wo cialis 100 mg 30 tablet
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:00 ب.ظ

Whoa lots of excellent info!
cialis wir preise how do cialis pills work cialis patent expiration cialis rckenschmerzen chinese cialis 50 mg dosagem ideal cialis cialis 200 dollar savings card comprar cialis 10 espa241a cialis generico in farmacia cialis super acti
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
side effects of cialis we like it cialis soft gel generic cialis 20mg tablets cialis patent expiration cialis prezzo al pubblico low dose cialis blood pressure cialis for bph cialis generic purchase once a day cialis dosagem ideal cialis
buy cials online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:11 ب.ظ

You have made the point.
ou acheter du cialis pas cher cialis cuantos mg hay cialis professional yohimbe cialis 5 mg schweiz cialis para que sirve cialis reviews cialis 20 mg cut in half warnings for cialis cialis venta a domicilio cialis 50 mg soft tab
buy tadalafil
دوشنبه 12 آذر 1397 08:38 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis alternative acheter du cialis a geneve cialis for sale cialis prezzo al pubblico get cheap cialis cialis for bph cialis savings card where to buy cialis in ontario dosagem ideal cialis viagra or cialis
buy cialis online safely
یکشنبه 11 آذر 1397 08:41 ب.ظ

You reported it well.
5 mg cialis coupon printable cialis kaufen click here take cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 5 mg cialis tablets for sale look here cialis order on line cialis pas cher paris usa cialis online cialis authentique suisse
Cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 08:02 ق.ظ

Cheers, Good information.
cialis online cialis mit grapefruitsaft only now cialis for sale in us tadalafil 10 mg dosagem ideal cialis cuanto cuesta cialis yaho the best choice cialis woman brand cialis nl we like it cialis price click now buy cialis brand
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30