تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step هزاران مطلب - گفت وگوی روزنامه اعتماد با بهزاد نبوی در باره اصلاح طلبان

پیرامون موضوعات سیاسی - اجتماعی و ...

گفت وگوی روزنامه اعتماد با بهزاد نبوی در باره اصلاح طلبان

نویسنده :حسین رحمتی
تاریخ:شنبه 19 اسفند 1396-02:33 ب.ظ


روزنامه اعتماد با بهزاد نبوی گفت وگویی انجام داده است. که بخشهایی از این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

به نظر شما مهم‌ترین و صحیح‌ترین كنش اصلاح‌طلبان چه چیزی باید باشد؟

اگر اصلاح‌طلبی را در معنای سیاسی آن حركتی قانونی، مسالمت‌آمیز و تدریجی در جهت تبدیل وضع موجود به وضع مطلوب بدانیم، اینكه در حال حاضر ما باید چه كاری انجام دهیم، استراتژی یا راهبرد فعلی اصلاح‌طلبان را مشخص خواهد كرد. می‌دانیم در حال حاضر شرایط كشور شرایط مناسبی نیست. مهم‌ترین دغدغه تمامی اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقلین كه انقلاب و اصل نظام را قبول دارند و به منافع كشور و ملت می‌اندیشند، باید حفظ منافع ملی و تلاش برای جلوگیری از لطمه و ضربه خوردن به منافع كشور باشد. به نظر من در حال حاضر هیچ طیفی، از جمله اصلاح‌طلبان نباید خواسته‌های جناحی خود را مطرح كنند. امروز باید همه خواسته‌ها ملی و در جهت حل مشكلات و بحران‌های كشور و ملت باشد.

تعریف منافع ملی از دید افراد و گروه‌های مختلف سیاسی متفاوت است. بدین معنا كه- مثلا- شما می‌توانید خواستار تغییر قانون اساسی باشید با هدف حفظ منافع ملی یا می‌توانید خواستار بسط نظارت استصوابی باشید آن هم با هدف حفظ منافع ملی. این منافع ملی كه مد نظر شماست، دارای چه ویژگی‌هایی است؟

منافع ملی مدنظر من از درون یك گفت‌وگوی ملی بیرون می‌آید. به دلیل اینكه مشكلی را كه شما می‌گویید پیش نیاید، باید طیف‌های مختلف فكری و سیاسی كه به سرنوشت كشور و ملت اهمیت می‌دهند و قبول دارند كه كشور و ملت وضعیت مناسبی ندارند، با یكدیگر به گفت‌وگو بنشینند و بر سر همین موضوع هم تفاهم كنند كه مشكلات كشور و راه‌حل آنها چیست. با مشخص كردن مشكلات كشور و راه‌حل‌های آنها، منافع ملی هم تبیین می‌شود. ممكن است مفهوم حفظ منافع ملی برای بعضی طیف‌ها، حذف یك یا چند طیف از عرصه سیاسی كشور باشد، ولی من معتقدم با توجه به شرایط كشور تعریف منافع ملی هم باید از درون یك گفت‌وگوی ملی بیرون بیاید. گفت‌وگوی ملی، یعنی گفت‌وگوی همه طیف‌هایی كه معتقد به انقلاب و اصل نظام هستند و به وجود مشكلات در كشور اذعان دارند و معتقدند كه برای حل این مشكلات باید همه با هم دست به دست یكدیگر بدهند تا این مشكلات حل شوند. مفهوم این حرف من این نیست كه طیف‌ها و تفكرات مختلف، موجودیت و ماهیت خودشان را از دست بدهند، بلكه باید با حفظ موجودیت، ماهیت و دیدگاه‌های خاص خود، مشتركات شان را بیابند. ببینند آیا برای حل مشكلات كشور و ملت، مشتركاتی بین آنها می‌تواند ایجاد شود یا خیر؟ اگر انجام شد، آن مشتركات بخشی از منافع ملی خواهد بود و باید به خاطر آن تلاش كرد.

از زمانی كه بحث آشتی ملی مطرح شد در عمل اتفاقی نیفتاده است. پالس جدی و قابل اعتنایی از جناح مقابل نیامده و از این سو دایما موضوعاتی مانند صلح دوفاكتو یا گفت‌وگوی ملی را مطرح می‌فرمایید، هرچه وجود دارد از این سمت است. ظاهرا در آن سمت خودشان را بی‌نیاز از این گفت‌وگو می‌دانند.

حوادث یكی، دو ماه اخیر و همچنین مشكلات موجود در كشور، شاید همه طیف‌ها را به فكر وادار كند. حداقل فكر می‌كنم كه همه طیف‌ها در وجود مشكلات خیلی مهم در اقتصاد كشور هم نظر باشند و اگر رویدادهای یكی، دو ماه اخیر را ناشی از مشكلات اقتصادی بدانند، ممكن است این موضوع باعث هم‌اندیشی شود. این اتفاق نیفتد، به هر حال ما باید حرف خودمان را بزنیم و پیشنهادهای خودمان را مطرح كنیم. امیدوارم همه متوجه وخامت اوضاع بشوند و توجه كنند كه حل مشكلات موجود بسیار بااهمیت‌تر از منافع گروهی و جناحی است. اگر همه میانه‌روها و اعتدالگرایان اعم از اصولگرا، مستقل و اصلاح‌طلب باید مشكلات را مطرح كرده و ایجاد آنها را ناشی از عملكرد طیف‌های دیگر ندانند كه خود این موضوع موجب اختلاف جدید نشود. به عنوان مثال مشكلات را ناشی از عملكرد دولت یا قوه قضاییه یا شورای نگهبان یا فلان نهاد ندانند، بلكه تلاش كنند همه طیف‌ها وجود مشكلات را قبول كرده و برای راه‌حل‌ها به نتیجه مشترك برسند. چنان كه این اتفاق نیفتد، احتمال تكرار ناآرامی‌های اخیر وجود دارد كه قطعا به نفع كشور و ملت نیست. به همین دلیل در ناآرامی‌های اخیر، اصلاح‌طلبان و ده‌ها میلیون مردم معترض به وضع موجود، با معترضان همدردی كردند، اما همراهی نكردند.

به نظر شما آیا رییس‌جمهور، با توجه به جایگاه حقوقی‌اش، می‌تواند مبدع گفت‌وگوی ملی باشد؟ آیا چنین خواسته‌ای را می‌توانیم از ایشان داشته باشیم؟

رییس‌جمهور حتما از همه طیف‌های دیگر و شخصیت‌های طیف‌های آنها موثر‌تر می‌تواند، این كار را انجام دهد. اینكه تا چه اندازه موفق شود، نمی‌دانم. چون این گفت‌وگوها شبیه میزگرد رادیو و تلویزیونی نیست. گفت‌وگوی ملی با مناظره و میز گرد تلویزیونی متفاوت است. گفت‌وگوی ملی ممكن است كه ماه‌ها در پشت درهای بسته انجام گیرد و حتی لازم هم نباشد كه بگویند گفت‌وگویی انجام شد. من نمی‌دانم، شاید آقای رییس‌جمهور در حال حاضر مشغول انجام این كار هستند. علی‌القاعده ایشان خیلی بهتر از همه می‌توانند این كار را انجام دهند. البته شخصیت‌های دیگری هم، خصوصا در میان اصولگرایان و مستقلین میانه‌رو كه حساسیت تندروها نسبت به آنان كمتر است، می‌توانند كمك كنند و در سامان دادن گفت‌وگوی ملی موثر باشند. در مجموع نیروهای معتدل و میانه‌رو، كه در تشخیص بخش مهمی از مشكلات كشور، با یكدیگر همفكر و همنظر هستند، می‌توانند به صورت فردی، جمعی، با واسطه یا بدون واسطه زمینه‌های گفت‌وگوی ملی را فراهم كنند. در این زمینه بوق و كرنا هم لازم نیست.

می‌تواند به صورت غیررسانه‌ای انجام شود؟

رسانه‌ای و علنی شدن این مسائل، مانع پیشرفت این گفت‌وگوها خواهد شد.

مشابه این نوع گفت‌وگوها را در سال‌هایی كه سیاست‌ورزی كرده‌اید، در مجلس یا دولت در خاطر دارید؟

بله، به خاطر دارم كه در دهه ٨٠ این نوع گفت‌وگوها وجود داشته است. اصلاح‌طلبان با بعضی از اصولگرایان، ارتباط داشتند. در ارتباط با فعالیت مجدد خانه احزاب من با دوستان اصولگرا جلساتی داشته‌ام. دوستان دیگر كه با دوستان اصولگرا دیدار و گفت‌وگوهایی را داشته‌اند. مرحوم عسگر اولادی با آقای رضا خاتمی نامه‌هایی را با یكدیگر رد و بدل كردند. البته نمی‌دانم كارشان به گفت‌وگو انجامید یا خیر. من با مرحوم عسگراولادی گفت‌وگوهایی داشته‌ام. البته اولا این گفت‌وگوها مستمر و مداوم نبودند. بلكه به صورت مقطعی و موردی بود. ثانیا مسائل و مشكلات كشور، به بزرگی مسائل و مشكلات امروز نبود. شاید هیچ كسی اهمیت و ضرورت گفت‌وگو را مانند امروز درك نمی‌كرد.

در بین صحبت‌های خودتان به اتفاقاتی كه در یكی، دو ماه اخیر پیش آمده اشاره كردید، اتفاقا بیشترین هجمه به اصلاح‌طلبان در همین یكی، دو ماه وارد شد. اصلاح‌طلبان در كدام قسمت این معادله بودند كه مورد نقد و تخریب قرار گرفتند. دلیل آن چه چیزی بود؟

سه طیف یا گروه، علیه اصلاح‌طلبان موضع گرفتند، یا از موضع‌گیری علیه اصلاح‌طلبان بهره‌مند شدند. تندروهای داخلی بیشتر سعی كردند كه بهره‌برداری كنند. برخی دوستان داخلی خود ما هم فكر می‌كردند به جای همدردی باید با این حركت‌ها همراهی كنیم. برخورد عاقلانه اصلاح‌طلبان این بود كه به هیچ‌وجه با این حركت‌ها همراهی نكردند. حركت‌های غیرقانونی و تخریبی را هم محكوم كردند و از خواسته‌های بحق دفاع كردند. طیف دیگری كه علیه اصلاح‌طلبان موضع گرفتند، «براندازان در هدف و اصلاح‌طلبان در روش» بودند كه به شكل گسترده در صفوف اصلاح‌طلبان جای دارند. آنها از عدم همراهی اصلاح‌طلبان با اعتراضات كه بسیار عاقلانه بود، خیلی برآشفته شدند. اما به هر حال این كار سبب شد كه آنها هم وارد همراهی نشوند. دسته سوم هم ضد انقلاب و براندازان خارج نشین بودند كه اصلاح‌طلبان را مانع اصلی در جهت تحقق اهداف‌شان می‌دانند. احتمالا باید بدانید كه مسعود رجوی اولین كسی بود كه بعد از جنبش دوم خرداد اصلاح‌طلبان را با طرح «فتنه خاتمی» فتنه‌گر نامید.

مخالفان و منتقدان شما می‌گویند كه در سال ٨٨ با حضور در خیابان و پیگیری مطالبات، مخالفتی نداشته‌اید. ولی چرا الان با حضور عده‌ای دیگر در خیابان برای پیگیری مطالبات‌شان مخالفت می‌كنید؟ آیا این موضع‌گیری، یك بام و دو هوا نیست؟

پاسخ به این سوال شما قدری دشوار است. من با آن نحوه حضور در سال ٨٨ هم مخالف بودم. مطلع هستید كه من بیست و سوم خرداد ٨٨ بازداشت، بیست و چهارم آزاد و بالاخره بیست و پنجم مجددا بازداشت شدم. من هم در راهپیمایی بیست و پنجم خرداد حضور پیدا كردم. حدود یك ربع الی ٢٠ دقیقه در این راهپیمایی حضور داشتم. همین اتهام اخلال در نظم ترافیك هم به دلیل همان یك ربع حضور در راهپیمایی سكوت بود كه به من وارد شد؛ لذا من اصلا در شكل‌گیری آن حركات و تجمعات نقشی نداشتم. تقریبا می‌شود گفت كه هیچ كدام از اصلاح‌طلبان نقش نداشتند. آقای مهندس موسوی هم كه در روز بیست و پنج خرداد درخواست راهپیمایی داد، وقتی كه وزارت كشور مخالفت كرد، راهپیمایی را پیگیری نكرد. راهپیمایی واقعا خودجوش بود. آیا این را قبول دارید؟ فكر نمی‌كنم هیچ كسی بتواند اصلاح‌طلبان را متهم كند و اینقدر قدرت برای آنها قائل شود كه دو الی سه میلیون نفر را در تهران بتوانند به میدان بیاورند. بنابراین آنچه اتفاق افتاد در اختیار و در كنترل اصلاح‌طلبان و مهندس موسوی نبود. من به مدت یك ربع الی بیست دقیقه در راهپیمایی شركت كردم. واقعا مدنی‌ترین اعتراضی بود كه من در عمر خود دیده بودم. مردم حتی شعار هم نمی‌دادند. فقط در اعتراض به یك موضوع، راه می‌رفتند. اگر الان اصلاح‌طلبان از حق اعتراض مردم حمایت نمی‌كردند یك بام و دو هوا می‌شد. الان هم از حق اعتراض حمایت می‌كنند. آن موقع هم از حق اعتراض حمایت می‌كردند. بدون دعوت اینها و بدون دعوت مهندس موسوی، مردم با جمعیت دو الی سه میلیون به خیابان‌ها آمدند و راهپیمایی سكوت كردند. چرا باید به آنها اعتراض كنیم؟ در ارتباط با موارد بعدی، تا آنجا كه اطلاع دارم درخواست اصلاح‌طلبان و مهندس موسوی باز هم نبود. به جز بیست و پنج بهمن ٨٩ بود و وقتی كه موافقت نكردند، مهندس موسوی سكوت كرد. آن راهپیمایی هم مسالمت آمیز نبود و به خشونت كشیده شد. چون برخورد طرف مقابل هم تند بود.

در ٩٦ همراهی نداریم. ولی در ٨٨ تا حدی و به صورت دست‌كم، همراهی هم داریم.

همراهی به دلیل اینكه اولا اعتراض مدنی، مسالمت‌آمیز و قانونی است. خلاف نیست و در ثانی تخریب و حركت‌های خشونت‌آمیز و حركت‌هایی كه اصل نظام و انقلاب را زیر سوال ببرد، اصلا در آنها مشاهده نمی‌شود.

یعنی كسانی كه تخریب می‌كنند از شما نبودند؟

بله. همان روز اول كه من را به زندان اوین می‌بردند، در بلوار بیست و چهار متری سعادت‌آباد كه پرنده‌ای پر نمی‌زد، مشاهده كردم كه سطل‌های زباله در حال سوختن بودند. معلوم بود كه این كار معترضین نبود. كسانی این كارها را انجام می‌دادند تا به نام معترضین تمام كنند. بعد هم فهمیدیم كه واقعا همین طور بوده است. چون هدف ضربه زدن به اصلاح‌طلبان بوده است، می‌خواستند همه اینها را به حساب اصلاح‌طلبان بگذارند. نكته دیگر اینكه تجربه ٨٨ برای ما مفید است. آدم دو بار از یك سوراخ گزیده نمی‌شود. تجربه ٨٨ مفید است اینكه آدم بداند می‌شود این بهره‌برداری‌ها و سوءاستفاده‌ها حتی از یك حركت مسالمت‌آمیز اعتراضی انجام بشود. نكته سوم، یك خاطره است. در زندان و حدود یك ماه بعد از انتخابات من را برای بازجویی بردند. یك سوال مكتوب روبه‌روی من قرار دادند. «شورای نگهبان نتایج انتخابات را تایید كرده است، نظر شما چیست؟» پاسخ مكتوب دادم: «با وجود اعتراضی كه به نتایج انتخابات دارم، با توجه به اینكه شورای نگهبان عالی‌ترین مرجع رسیدگی و تصمیم‌گیری در مورد انتخابات است، به نظر آن شورا تمكین می‌كنم. » نه اینكه آن را قبول دارم، بلكه تمكین می‌كنم. بعد از این ماجرا، یك الی دو نفر از بازجویانی كه از من بازجویی كردند، به من گفتند كه راه‌حلی را برای مشكلات موجود پیدا كنم. راه‌حلی كه برد برد باشد. هیچ یك از طرفین احساس باخت نكنند. من در جهت همان پاسخی كه به آن سوال داده بودم، پیشنهاد مكتوبی به آنها دادم كه خوب است، رهبری خیلی جدی و محكم از مجلس بخواهد قانون انتخابات را بررسی كند و مشكلاتی كه آزادی انتخابات را مخدوش و محدود می‌كند، برطرف كنند و با یك رویكرد مثبت مشكل نظارت استصوابی را حل كند. در مقابل آقایان موسوی، خاتمی و كروبی و سایر معترضین اعلام كنند؛ ضمن اینكه به نتایج انتخابات اعتراض دارند، اما با توجه به تایید نتایج انتخابات از سوی شورای نگهبان، به نتایج تمكین می‌كنند. مساله انتخابات جمع بشود و تغییرات جدی در جهت دموكراتیك شدن و بهتر كردن قانون انتخابات صورت بپذیرد. این پیشنهاد را ارایه دادم و در ابتدا هم خیلی مورد استقبال قرار گرفت، اما ظاهرا از طرف مقامات بالا استقبال نشد. كلا این نظر من در مورد چگونگی خاتمه دادن به اعتراضات سال ٨٨ بود.

آیا دراعتراضات دی ماه امسال، شما قائل هستید به اینكه بخشی از بدنه اصلاحات به سمت اپوزیسیون ریزش داشته و بعضی جریان‌های اصلاح‌طلبی ناامید شده‌اند؟

در حال حاضر نمی‌توانم راجع به این موضوع قضاوتی داشته باشم. در اعتراضات اخیر، آمارهای رسمی می‌گویند كه در ٨٠ شهرستان معترضین اعتراض كرده‌اند، جمع كل جمعیت در این ٦٠ الی ٨٠ شهرستان ١١٠ الی ١١٥ هزار نفر بوده است. البته ممكن است كه این اعداد كمی جابه‌جا شده باشند. مثلا پانصد هزار نفر باشند، اما كسی مدعی نیست كه تعداد آنها چند ده میلیون نفر بوده است. كسی اینها را به عنوان تظاهرات میلیونی مردم نمی‌داند. گزارش‌های تصویری هم این آمار را تایید می‌كند. با توجه به این توضیحات نمی‌توان ریزش در بدنه اصلاحات را خیلی جدی تلقی كرد.

به هر حال خودتان اهل این كار هستید و انقلاب كرده‌اید. حساب و كتاب دست‌تان است.

بله، مسلما این اعتراضات میلیونی نبوده و پراكنده و جمعا كمتر از ٢٠٠ هزار نفر بوده است، ولی آیا معترضین به وضع موجود همین تعداد هستند؟ من معتقدم كه شاید تعداد آنان چند ده میلیون هستند. نظرسنجی‌ها هم احتمالا همین را نشان می‌دهد. در همدردی با معترضین هم معتدلین و میانه‌رو‌ها را می‌توان یافت و هم تندروها را؛ البته هر دسته با انگیزه و دیدگاه‌های خود با معترضین همدردی می‌كنند. به هر حال اینكه ده‌ها میلیون با این اعتراضات همراهی نكرده‌اند، می‌تواند پاسخ سوال شما را منفی كند.

البته نمی‌توان به طور قطع پاسخ داد آیا این كسانی كه در این ماجرا، سكوت یا حداكثر همدردی كرده‌اند، از اصلاح‌طلبان بریده‌اند؟ و آیا اگر از اصلاح‌طلبان بریده‌اند، از اصلاح‌طلبی هم بریده‌اند؟ آیا دیگر بعد از این پای صندوق‌های رای نخواهند رفت؟ ضمن اینكه معتقدم خصوصا دو طیف در جهت ناامید كردن مردم به صندوق‌های رای، دست به دست هم داده‌اند. اول تندروهای طرفدار حاكمیت، دیگری اپوزیسیون ضد انقلاب خارج از كشور كه از نظر فكری پیوندهایی هم در داخل كشور ممكن است داشته باشد. انتخابات برای هر دو طیف، سم مهلك است زیرا دسته اول در صورت حضور گسترده مردم در انتخابات رای نمی‌آورند. برای دسته دوم هم انتخابات مانع بزرگی در جهت براندازی است. بی‌دلیل نبود همان طور كه پیش‌تر گفتم مسعود رجوی پس از خرداد سال ٧٦، جنبش اصلاحی را «فتنه خاتمی» نامید. لذا فضای مجازی و حملاتی كه به اصلاح‌طلبان از جانب آن طیف‌ها صورت گرفته و می‌گیرد و در پاسخ‌های قبلی عنوان كردم، عرصه را خصوصا بر جوانان اصلاح‌طلب تنگ كرده است. آنان احساس می‌كنند كه از همه طرف مورد تهاجم هستند و اصلاح‌طلبی در حال از بین رفتن و نابود شدن است. اما اگر كمی عمیق‌تر نگاه كنیم، شاید اینگونه نباشد. كسانی كه با اعتراضات همراهی نمی‌كنند، به چه دلیل همراهی نمی‌كنند، در حالی كه خودشان هم معترض هستند؟ هر گروه هم به گوشه‌ای معترضند. حتی تندروهای طرفدار نظام كه در مشهد ماجرا را شروع كردند، به دولت معترض بودند. چرا آمدن به خیابان را ادامه ندادند؟ چون متوجه شدند كه ممكن است كسان دیگری از آن شرایط بهره‌برداری كنند. حامیان اصلاح‌طلبان هم متوجه شدند كه نتیجه این كار به كجا منتهی خواهد شد. تصور می‌كنم اگر احساس می‌كردند كه نتیجه‌بخش است، باید در اعتراضات شركت می‌كردند. اگر شركت نكردند، شاید به راه‌حل‌های اصلاح‌طلبانه كه از مهم‌ترین آن امید به صندوق‌های رای است، نا امید نشده‌اند، حتی اگر از درون صندوق رای، تحولات و تغییرات خیلی كوچكی حاصل شود. به خاطر دارید كه بعد از دوم خرداد ٧٦ همین اتفاق افتاد. در آن زمان هم سعی شد كه مردم ناامید شوند و دوره‌ای هم عملا مردم با صندوق‌های رای قهر كردند. نتیجه آن انتخابات دور دوم شورای شهر شد. ولی به نظر می‌رسد كه مردم امروز هوشیارتر و آگاه‌تر شده‌اند. امیدوارم كه رویدادهای دی ماه سبب نشود مردم از راه‌حل‌های اصلاح‌طلبانه ناامید نشوند. مردم باید راه‌حل‌های اصلاح‌طلبانه را در مقابل راه‌حل‌های براندازانه و دخالت خارجی بگذارند. اگر آن دو را با توجه به نمونه‌ها و شواهد زیادی كه در اطراف خودشان می‌بینند، نفی كنند. هرچقدر هم معترض باشند باز هم باید به سراغ اصلاح‌طلبی و راه‌حل‌های اصلاح‌طلبانه رفت.

اگر مردم از صندوق نا امید بشوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه پیامدی دارد؟ آیا اتفاقات گذشته تكرار می‌شود؟

اگر قرار بود كه نتیجه مخرب گرفته شود، علی‌القاعده باید در همین ماجرا و اعتراضات اخیر گرفته می‌شد، مگر اینكه استعداد نظام به گونه‌ای باشد همین مردمی را كه معترض بودند ولی با اعتراضات خیابانی همراهی نكردند به سمت همراهی بكشانند. یعنی همان گفته مرحوم بازرگان، كه انقلاب ما دو رهبر داشت یكی امام و دیگری شاه بود. یعنی اگر نظام ما نقش نظام گذشته را ایفا كند كه ان‌شاءالله چنین كاری نخواهد كرد، ممكن است با وجود تمام توصیه‌هایی كه میانه‌رو‌ها و اصلاح‌طلبان می‌كنند، دوباره مردم به دنبال انقلاب بروند. البته مشخص نیست كه آن حركت فرجامی داشته باشد زیرا كه امروز سال ٥٧ نیست. فرجام آن حركت‌ها را در جاهای دیگر مشاهده می‌كنیم. اینكه اگر موفق هم بشود، چه خواهد شد معلوم نیست. اگر موفق نشود، خونریزی، كشت و كشتار سوریه و یمن خواهد بود. موفق هم بشود، لیبی یا در بهترین شكل آن، تونس خواهد بود.

آیا شما هم معتقد هستید كه سرنوشت نظام، وابسته به سرنوشت دولت حسن روحانی است؟

من نمی‌دانم این سوالی را كه از من می‌پرسید، آیا تحلیلی است كه در جایی آن را مطالعه كرده‌اید یا اینكه یك سوال مقدر است.

آقای حجاریان می‌گوید عبور از روحانی به‌شدت و به سرعت منجر به عبور از رهبری و نظام می‌شود. اینگونه نیست كه تصور كنید اگر از آقای روحانی عبور كردید، پشت سر ایشان هم خالی خواهد بود. ذیل این موضوع نظر خود را بفرمایید.

من این صحبت را به شكل دیگری در یك مصاحبه دیگر عنوان كرد. كه منتشر شده یا قرار است كه منتشر شود. عنوان كرده‌ام آنهایی كه در حوادث اخیر به دنبال سقوط روحانی یا حداقل ناكامی برجام بودند، احتمالا تصور می‌كنند كه با توجه به اینكه سه الی سه سال و نیم بیشتر از عمر دولت روحانی باقی نمانده است؛ خوب است در كارهای او كارشكنی می‌كنیم كه هیچ نتیجه‌ای نگیرد. مهم‌ترین كار روحانی برجام است. كاری كنیم كه از برجام هیچ نتیجه مثبتی نگیرد. بعد از سه سال كه رفت، مشكلات را خودمان حل می‌كنیم. من دو مطلب را در این زمینه عنوان كرده‌ام. اول اینكه معلوم نیست این سه سال و نیم برای كشوری كه دچار مشكلات جدی است، فرصت كمی باشد، كه ما سه سال و نیم آن را در برزخ نگاه داریم. مشكلات ممكن است آن قدر زیاد شوندكه نه تنها روحانی بلكه كل حاكمیت را در معرض خطر قرار دهد. ثانیا به فرض كشور سه سال و نیم دوام آورد. روحانی هم در این سه سال و نیم هیچ كاری در جهت حل مشكلات و معضلات كشور نتوانست انجام دهد، مشكلات و معضلات اقتصادی جز با سرمایه‌گذاری خارجی قابل حل نخواهد بود. حال اگر دولت معتدل و میانه‌رو روحانی نتواند سرمایه خارجی را به كشور جلب كند، به طریق اولی دولت‌های تندرو و رادیكال در این كار ناموفق‌تر خواهند بود، مگر اینكه دست از تندروی‌ها بردارند كه ممكن است دیر شده باشد؛ ضمن اینكه طرف‌های مقابل هم به راحتی این تغییر مواضع را نمی‌توانند بپذیرند. لذا شاید فرمایش برادر عزیزمان آقای حجاریان به واقعیت نزدیك باشد، اگر روحانی به هر دلیلی شكست بخورد، معلوم نیست كه آلترناتیو او بتواند توفیقی به دست بیاورد و كشور، ملت، نظام و انقلاب از هر مشكلی مصون بمانند.

http://fararu.com/fa/news/352082داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
is viagra a pill
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:06 ب.ظ

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Many thanks!
https://e-concierge.de/team/andre-seyer/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 04:58 ب.ظ
2018スーパーコピーブランド
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/freunde/ehemalige
جمعه 6 اردیبهشت 1398 04:58 ب.ظ
?安心のDiorバッグコピー格安,激安Diorバッグブランドコピー優良店
http://old-2014.rsu.edu.ru/node/1281
جمعه 6 اردیبهشت 1398 04:57 ب.ظ
最大級のブランドスーパーコピー代引き激安通販専門店-大人気安心老舗!
http://montel.nsk.ru/contacts
جمعه 6 اردیبهشت 1398 04:57 ب.ظ
スーパーコピー ,スーパーコピー財布バッグ,時計,シャネル,ベルト,ルイヴィトン 激安アクセサリー通販
https://www.nederlandinn.nl/portfolio/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 03:14 ق.ظ
スーパーコピー時計N級品、ブランドコピー激安販売専門店
http://www.mirmetro.net/novosibirsk/lines/dzerzhinskaya/12_marshala_pokryshkina
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 03:14 ق.ظ
激安ブランドコピー通販
http://www.physiokinetics.gr/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 03:13 ق.ظ
ブランドコピーベルト代引きスーパーブランドコピー時計
https://www.richmondhood.com/contact/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 03:13 ق.ظ
スーパーコピー時計(N級品)ブランドコピー時計代引き専門店!
http://pylerome.com/node/1
شنبه 31 فروردین 1398 11:11 ق.ظ
スーパーコピー業界超人気のブランドコピー時計
https://wcpastl.com/event/
شنبه 31 فروردین 1398 11:09 ق.ظ
シャネル時計コピーのスーパーコピーブランド時計専門店
https://pkfslovo.ru/dokumenty/
جمعه 30 فروردین 1398 04:26 ق.ظ
ブランド時計コピー(N級品)激安通販専門店!
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 10:14 ب.ظ

This is nicely said! .
acquistare cialis internet cialis tablets tadalafilo cialis prezzo in linea basso cialis in sconto cialis canada on line buy cialis online legal enter site natural cialis cialis farmacias guadalajara cialis baratos compran uk
Cialis prices
جمعه 3 فروردین 1397 12:38 ق.ظ

This is nicely said! !
cheap cialis warnings for cialis sialis wow cialis 20 best generic drugs cialis click here take cialis cialis ahumada sialis canada discount drugs cialis tadalafil 5mg
هلیا
شنبه 19 اسفند 1396 04:48 ب.ظ
سلام عزیزم وبلاگ خیلی قشنگی دارید آیا دوست داری وبلاگت را به هزاران كاربر اینترنت معرفی كنید

همین امروز لینك خود را ثبت كنید تا 1000 بازدید رایگان فقط تا آخر سال دریافت كنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر